Po lanskoletni izvedbi Bizetove Carmen je letos maestro George Pehlivanian v Idrijo pripeljal Puccinijevo La Boheme, ki že vse od krstne izvedbe daljnega leta 1896 navdušuje ljubitelje opere po vsem svetu. Sodi v železni repertoar najpogosteje izvajanih opernih del, saj združuje tako odlično glasbo kot tudi pretresljivo zgodbo. Zanimivo je, da so danes slavno opero v Ljubljani izvedli že dve leti po krstni izvedbi v Torinu. Letošnja izvedba na grajskem dvorišču v Idriji je navdušila.
Objavljeno: sreda, 14. avgust 2024 ob 11:23 | besedilo: Damijan Bogataj | fotografije: Damijan Bogataj, Robert Zabukovec in arhiv JSKD
Skoraj dve uri dolgo glasbeno scensko delo pripoveduje zgodbo mladih umetnikov, boemov v latinski četrti Pariza v prvi polovici 19. stoletja. Opera je polna čustev, vpogledov v siromašno življenje umetnikov, ki pa je kljub vsem tegobam polno upov in sanj, radosti in razočaranj.
Številni poznavalci opere so prepričani, da je La Bohème najboljše Puccinijevo delo.
Opera je bila krstno izvedena 1. februarja 1896 v gledališču Teatro Regio v Torinu, dirigent je bil mladi Arturo Toscanini. Odzivi so bili vse prej kot sijajni. Občinstvo je delo sicer dobro sprejelo, a kritikom se je zdelo ceneno in preveč sentimentalno. Kljub temu pa se je skladatelj že zelo zgodaj uveljavil kot Verdijev naslednik. Z operami, kot so Manon Lescaut, La Bohème, Madama Butterfly, Turandot in Gianni Schicchi si je pridobil sloves prvega italijanskega opernega skladatelja.
Izvedba v Idriji je sodila v sklop turneje Pehlivanijevega opernega gledališča. Gre za zasebni zavod s sedežem na Bledu, ki se posveča izobraževanju mladih opernih pevcev, dirigentov in glasbenikov. Ti v nekaj tednih naštudirajo operno delo in ga na poletni turneji predstavijo po različnih prizoriščih. Posebnost teh izvedb je, da se posamezni pevci izmenjujejo pri interpretiranju ene pevske vloge. Tako smo v Idriji slišali kar štiri interpretke Mimi ter tri pevce vloge pesnika Rudolfa. Publiko sta v prvem dejanju najbolj prepričala Kitajski tenorist Yuchen Pan v vlogi Rodolfa in diplomantka Kraljeve glasbene akademije v Londonu mezo sopranistka Andrea Rodriguez-Gómez.
Izvedba je sodila med razširjene koncertne izvedbe, ki ob orkestru na odru vokalnim solistom omogočijo tudi pol zaigrane prizore brez kostumov in kulis in gledališke luči ter z minimalno scensko opremo, ki je sicer v opernem gledališču nepogrešljiva. Čarobnost gledališkega odra, kostumov, luči, orkestra v jami pod odrom, ki so neločljivi elementi opernega gledališča, so na izvedbi na grajskem dvorišču v Idriji nadomestili odlična interpretacija, srčna igra, iznajdljivost nastopajočih in šarm, ki se je razlezel na celotno prizorišče. Publika je dihala z zimzelenimi arijami Mimi in Rudolfa ter jih večkrat na odprti sceni nagradila s spontanimi aplavzi. Vidno zadovoljen po končani izvedbi je bil tudi George Pehlivanian, ki je vsakega od solistov pospremil k poklonu pred publiko. Ta se je s stoječim aplavzom mladim umetnikom zahvalila za izvrsten glasbeno scenski večer.
Opero La Boheme so pred izvedbo v Idriji v sklopu turneje izvedli na Bledu, v Goriških Brdih, v Ljubljani, Kranju, Izoli in Slovenj Gradcu. Danes sledi še ponovitev v Laškem in v četrtek, 15. avgusta v Brežicah. Za vse, ki boste zamudili vse te izvedbe, pa namig. Operno gledališče v Ljubljani bo opero izvedlo 29. novembra z odlično Mojco Bitenc v vlogi Mimi in Aljažem Farasinom v vlogi Rudolfa.