Po dobrem mesecu priprav so člani Kulturnega pustnega društva Grapa na pustno soboto iz Grape mimo Kovačice, Nebes in stare šole v povorki prispeli na Mestni trg, kjer jih je pričakala velika množic Idrijčanov. Na čelo povorke so se tako kot prejšnja leta tudi letos postavili godbeniki pihalnega orkestra Godbenega društva rudarjev, ki bodo v tem letu slavili pomemben jubilej.
Objavljeno: ponedeljek, 3. marec 2025 ob 8:55 | besedilo in fotografije: Damijan Bogataj
Prav oni so scenaristom dobro uro trajajočega pustnega programa nudili prvo oporno točko s katero so se navezali na nedavno spektakularno odprtje Evropske prestolnice kulture v Novi Gorici. Tam so ob pomoči godbenikov iz Cerknega nastopili idrijski godbeniki, ki pa na dogodku niso igrali na inštrumente ampak le pozirali da igrajo. Glasbo so namreč režiserji spuščali s traku, ki so ga dan prej posneli v dvorani v Spodnji Idriji.

Takih trikov ob nastopu na Mestnem trgu v Idriji ni bilo. David Velikajne v vlogi Ivana Tuneta Skopolija in Jasna Pišlar v vlogi Herte Skocina sta Idrijo razglasila za pravo stalno prestolnico kulture, saj se tu vsako leto odvija pustna povorka. Dokazali so, da je nedavno najdena piščal iz Raubarske jame zagotovo za nekaj tednov starejša od tiste iz Divjih bab, ki je imela na odprtju EPK v Novi Gorici posebej častno meto.
Tudi v nadaljevanju pustnega programa so se Graparji zadržali na področju glasbe. Užalostila jih je nedavno objavljena novca, da je Dare Kaurič ostal brez Kingstonov in zato so pripravili poseben glasbeni venček njihovih največjih hitov z novimi besedili. V odlični interpretaciji so se izkazali mladi upi Graparske pop scene v epizodi Bingo bango poslednji tango.
Kakšna bo prihodnost Rudniške dvorane so pokazali člani potujoče igralske skupine, ki je v Idriji iskala primeren oder za nastop, a ga ni našla. Predstavo so naslovili »Kamidje gri u rudniška« in z njo nasmejali publiko. Ta je potrdila, da bodo v prihodnje v Idriji dobrodošli res samo potujoči ulični gledališčniki, ki za uprizoritve pač ne potrebujejo dvorane. Stara Rudniška dvorana se je namreč od dotrajanosti pač podrla. Da je bilo temu res tako, pa so zavrrteli še tonski posnetek rušenja tega znamenitega poslopja.

Graparji so se odzvali tudi na aktualno dogajanje v zdravstvu. V Idrijo so pripeljali vrsto odličnih zdravnikov, medicinsko sestro in še dva reševalca s skirojem. Zdravniki so prišli iz Indije, Afganistana, Bolgarije, Srbije, Rusije, Črne Gore in Bosne. Vsak je idrijsko zdravstvo obogatil s svojim znanjem in tradicionalnimi običaji. Obljubili so, da bodo z vpisovanjem pacientov pričeli že to sredo takoj po pustnem torku.
Osrednji gost spektakla je bil Tomaž Vencelj, ki je bil našemljen v župana. V skrbno ukrojenem suknjiču in s kravato okoli vratu je stopil na oder in v izborni slovenščini nagovoril ljudstvo. Potrdil je, da imajo v Grapi odlične izkušnje s priseljenci in migranti, saj mirno sobivajo s prišleki iz Prejnute, Čekovnika, Placa in drugih becirkov. Na očitek, da je Idrija mesto duhov pa so odgovorili mladi lovilci, ki so se posebej za to priložnost v mesto pripeljali iz oddaljenih krajev. S hitro in učinkovito akcijo so vse duhove polovili in mesto je po njihovi intervenciji spet zaživelo.
Na vsesplošne težave z energijo in kolebanjem države z gradnjo nove jedrske elektrarne v Krškem so Graparji odgovorili s predstavitvijo unikatnega premičnega potujočega jedrskega reaktorja. Kljub temu, da se je ob poskusnem zagonu na prizorišču nekaj zapletlo so bili idejni snovalci prepričani, da bodo s to izredno inovacijo znali navdušiti male uporabnike električne energije. Nastop so sklenili s parolo: »Jedrski reaktor v vsako idrijsko bajto!«

Enega najprepričljivejših nastopov so uprizorili člani skupine ljubiteljev trave. Ker so to blagodejno rastlinico prekomerno uživali se jim je izgubil pes. Tega so začetka nastopa še vedno niso našli kljub temu, da so pregledali tudi vse luknje na peščenem parkirišču na Uti. V tolažbo pa bodo vendarle dobili koncesijo za ozelenitev mestnega britofa in za dodatek še Mejce. Zadovoljni z izkupičkom in pod vplivom opojne trave so med publiko širili mir in večno bratstvo ter dobro voljo z obilo smeha.
Za tako in drugačno higieno v povorki sta skrbeli zverzirani perici, ki sta v pretirani vnemi za čistočo oprali tudi nekaj evrskih stotakov. Edina skupina, ki ji ni uspelo priti do osrednja prizorišča pa so bili Cigani, ki bodo v Mejci postavili šotorišče, si poiskali službe in otroke pošiljali v šolo. Napovedali so, da bodo obnovili Modro dvorano in vrnili ves baker neznanega izvora. Mestni trg bodo spremenili v veliko plesišče in za piko na i bodo prevzeli še oblast v Mestni hiši: »Ma tut paršu bu ta dan, ka Cigan bu vaš župan.« Na to napoved pa se iz Mestne hiše župan Tomaž še ni odzval.














