Čeprav ima Zdravstveni dom Tolmin uradno 11 ambulant družinske medicine, zaradi upokojitev, odpovedi in porodniških odsotnosti trenutno od Trente do Podbrda deluje zgolj pet družinskih zdravnikov. Kot poroča Novi Matajur zavod komajda še zmore opravljati večino dejavnosti. V ZD Tolmin priznavajo, da se je položaj še poslabšal po uveljavitvi novela zakona o zdravstveni dejavnosti, ki jo je vlada potrdila januarja.
Objavljeno: sobota, 1. marec 2025 ob 8:24 | besedilo: spletno uredništvo | foto: arhiv Novi Matajur, Freepik
Kot je pojasnil direktor ZD Tolmin Primož Uršič, se trenutno soočajo z velikimi obremenitvami, ki jih rešujejo s hibridnim sistemom, ki vključuje telefonsko triažo in dodatne ambulante družinske medicine. Kljub temu, da bi jih potrebovali 3,6 imajo za slednje s strani ministrstva odobreno le 0,8 tima. »Delovanje teče toliko po robu, da vsak manjkajoči zdravnik povzroči, da tega sistema ne moremo več vzdrževati,« opozarja direktor ZD Primož Uršič. Dodatne skrbi povzroča novela zakona o zdravstveni dejavnosti. V ZD Tolmin namreč dela kar 42 pogodbenikov, s katerimi rešujejo kadrovsko stisko na več področjih. Če to v prihodnje ne bo več mogoče, že v enem letu zdravstveni dom ne bi mogel več zagotavljati dejavnosti okulista, rentgena, UZ, ortopedije, nevrologije, medicine dela, saj za to nimajo celih programov, ampak le del. »Kar pomeni, da bi za vse te dejavnosti občani morali v Šempeter.« Župan Alen Červ je kritičen, saj da s predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti za zdravstvene domove, kot je Tolmin, in vse ostale izven središč, razmere še poslabšuje: »Če ne bo sprememb, bomo imeli velike težave pri zagotavljanju specialističnih ambulant in nujne medicinske pomoči.«

Delno rešitev v ZD Tolmin vidijo v že objavljenem javnem razpisu za podelitev v kadrovskih štipendij, ki naj bi dolgoročno pripomogel k izboljšanju kadrovske slike. Že za to študijsko leto so razpisali dve štipendiji, in sicer za družinsko in urgentno medicino ter pediatrijo. Znašala bo od 35 do 85 odstotkov minimalne plače, znesek pa bodo pokrile občine Tolmin, Kobarid in Bovec.
»Zainteresirani smo seveda najbolj za lokalne študente, ki se bodo v delo ZD Tolmin vključili šele čez 6, 7 ali 8 let.« Kot pravi direktor, so zasledili približno 20 imen potencialnih kandidatov, ki jih bosta skupaj z županom nagovorila še spomladi. ZD Tolmin je tudi tik pred začetkom prve faze prenove zdravstvenega doma, ki je vredna približno 6 milijonov evrov in ki bo trajala dve leti. Za obnovo polovico denarja prispevajo občine, četrtino ministrstvo, četrtino pa zdravstveni dom sam. V drugi fazi sledi še vzpostavitev satelitskega urgentnega centra, za kar naj bi milijon in pol prispevalo ministrstvo.