12-letna Kristina Kenda iz Idrijskih Krnic se je to soboto znašla v središču medijske pozornosti. Ugleden britanski časnik
The Guardian je objavil zgodbo o deklici iz Slovenije, ki pomaga v projektu vračanja gorskih škržatov v Veliko Britanijo.
Objavljeno: sobota, 30. november 2024 ob 7:30 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv The Guardian in Idrijske novice
“Zelo sem vesela, da lahko pomagam pri projektu. Rada imam naravo in divje živali in bilo je zelo zabavno pomagati Domu in Holly iskati škržate, ko sta bila tukaj, “ je za Guardian povedala 12-letna Kristina. Dom Price in Holly Stanworth sta se to poletje mudila v Idrijskih Krnicah, kjer Kristinina starša Katarina in Mitja oddajata počitniško hišico. Gosta sta za iskanje škržatov navdušila tudi Kristino, ki je navdušenje za naravo in živali očitno podedovala.
Njena mama Katarina je poklicno povezana s Krajinskim parkom Zgornja Idrijca v sklopu katerega deluje tudi Geopark Idrija. Poletni načrt za odlov škržatov v Idrijskih Krnicah, za kar sta raziskovalca iz Velike Britanije pridobila vsa potrebna dovoljenj a se ni izšel po pričakovanjih. Škržati so zelo plašne živalice, ki živijo visoko v drevesnih krošnjah. Dom Price in Holly Stanworth sta se po izteku dopusta morala vrniti domov. S Kristino pa sta sklenila dogovor o nadaljevanju sodelovanja. Pustila sta ji tudi lovilne mreže v katere pa do jeseni niso uspeli ujeti nobenega škržata, ki pa je zanimivo povezan tudi z Idrijo oziroma najbolj znanim idrijskim raziskovalcem narave.
Prvi ga je namreč opisal Janez Anton Scopoli, znameniti idrijski rudarski zdravnik in raziskovalec. In ker ga je ta prvi opisal je ta še danes znan kot Scopolijev gorski škržat.
Škržati so na območju New Foresta v Veliki Britaniji izumrli pred tremi desetletji. Naravovarstveniki iz dobrodelne organizacije Species Recovery Trust, ki so za projekt vračanja škržatov zbrali 28.000 funtov, želijo naseliti po pet samcev in pet samičk, kar bi zadostovalo za novo generacijo škržatov. V Sloveniji živi deset vrst škržatov. Zanje je značilno, da se z zvoki, ki jih ustvarjajo z drgnjenjem kril, oglašajo le samčki. Sodelovanje Kristine Kenda in angleških raziskovalcev se bo nadaljevalo tudi v prihodnjem letu saj sta Dom Price in Holly Stanworth že napovedala ponovni prihod v Idrijske Krnice. Morda pa se jim prihodnje leto nasmehne sreča in ujameta nekaj škržatov, ki bodo po selitvi v Veliko Britanijo navduševali tamkajšnje prebivalce.