Na današnji 10. september okroglih 80 let praznuje Rafael, oziroma med prijatelji Rafko, Terpin iz Idrije. Ugleden slikar, raziskovalec preteklosti, botanik in občudovalec vsega lepega v kulturnem in društvenem življenju Idrije in širše regije pušča globoko sled s številnimi knjigami, likovnimi razstavami in študijami. Ob okroglem jubileju prejema čestitke od vsepovsod.
Objavljeno: torek, 10. september 2024 ob 7:50 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv IN, Robert Zabukovec
Rafko Terpin se je rodil 10. septembra leta 1944 v Idriji. Njegov oče Leopold je bil krojač, mati Pepca Kos pa gospodinja. Izhaja iz rodbine z bogato slikarsko tradicijo, saj je bil očetov stric Matevž Terpin učenec podobarja Jurija Tavčarja, ki je bil znan cerkveni slikar. Po maturi na idrijski gimnaziji leta 1964 je odšel na študij slikarstva na Akademijo za likovno umetnost. Njegovi profesorji so bili Marij Pregelj, Nikolaj Omersa in Maksim Sedej, pri katerem je leta 1969 diplomiral. Leto po diplomi se je zaposlil kot likovni pedagog na osnovni šoli v Cerknem.
Rafko Terpin je v javnosti najbolj znan kot likovni ustvarjalec. Njegovo obsežno slikarsko delo na platnih dopolnjujejo tudi številne risbe in pasteli. Poleg slikarstva goji tudi linorez in fotografijo; sistematično preučuje starejšo arhitekturo rudarske Idrije ter kmečko naselbinsko in stavbno kulturo širšega idrijsko-cerkljanskega ozemlja.
Največ upodablja slikovito rovtarsko krajino, ki se razprostira prek idrijskega in cerkljanskega hribovja tja do tolminskih predalpskih vrhov. Njegovo delo vseskozi zaznamujejo tudi številni motivi iz Idrije in njenih tipičnih vedut. Ker se posveča predvsem krajini, se rad imenuje »akademski in rovtarski slikar« ali kar »rovtarski krajinar«. Od študijskih let do najnovejšega obdobja preizkuša različne možnosti barvnega in kompozicijskega oblikovanja, pri čemer se zavestno izogiba posnemanju drugih vzorov ter ostaja zvest svojim iskanjem in hotenjem.
Ob slikarstvu se predstavlja tudi z domoznanskimi in planinskimi zapisi ali predavanji. Občina Idrija mu je že leta 1987 podelila Pirnatovo nagrado.
Zadnja knjiga v nizu številnih likovno literarnih del je »Klanec do doma 2«. Gre za izjemno delo v katerem je slikar in dokumentarist združil pripovedi in slikarske upodobitve več kot 600 kmečkih domačij.
»Knjiga Klanec do doma 2 prihaja z zadnjim vlakom. To vem najbolje sam. Moje poti se s staranjem iztekajo. Kmečke steze je v veliki meri uničil žled 2014. leta. Nekaj malega ohranjajo lovci, gozdarji nikakor. Tu in tam kaj drobižastega rešujejo trimarji, turistični delavci, v svoj konec zagledani krajani. Vsega naštetega je daleč premalo. Gozdovi žive neugnano dalje, v nekaj letih se bodo obnovili in tudi posrebali ogromen del današnje kmečke lepote, lahko bi rekli – krajine.
Poleg hiš in poti izginevajo košenice in gorski travniki, z njimi pa množica rastlin, ki so se v stoletjih naučile živeti prav tam,« je ob izidu knjige zapisal slikar in pisatelj Rafko Terpin.
Ob današnjem okroglem jubileju prejema čestitke iz vseh strani. Kljub težavam, ki se z leti same prikradejo v življenje slehernega, ostaja optimist. »Še na mnoga leta in veliko ustvarjalnega nemira tudi v prihodnje,« so v voščilu ob okroglem jubileju Rafku Terpinu zaželeli na Založbi Bogataj.