Na Vojskem so se v nedeljo, 6. oktobra ponovno zbrali ljubitelji slovenske ljudske pesmi. Prireditev Pri nas je pesem doma ima že dolgo tradicijo. Njen namen je ohranjati dragoceno pevsko dediščino in jo prenašati na mlade rodove.
Objavljeno: torek, 8. oktober 2024 ob 13:00 | besedilo: Irena Hvala | fotografije: Ivan Šinkovec
Prav zato so prvi nastopili vojskarski otroci, ki so v igranem prizoru ugotavljali, kaj je ljudska pesem in kako so jo naši predniki ohranjali, ko še niso poznali pisave. Na koncu nekoliko šaljivega odlomka pa so tudi zapeli o starem mlinu ob potoku in letos na planoti zelo popularno o nageljnu in rožmarinu. Slovenska pesem se je v veliki meri ohranjala v krogu družin. To je tudi na letošnji prireditvi potrdila družina Grošelj z Vojskega. Tri generacije odličnih pevcev so uspešno nastopile pod vodstvom očeta in starega očeta Aleksandra Grošlja, ki poleg prepevanja v krogu najbližjih vodi tudi cerkveni zbor in Moško vokalno skupino Vojsko.
Za zanimiv glasbeni vložek je poskrbel je kmet, sirar, amaterski igralec, slikar in glasbenik Ivan Jelinčič z vasi Soča v dolini Trente. Na Vojsko je s seboj prinesel 150 let stare alpske citre, njegove zveste spremljevalke vse od rane mladosti. Podedoval jih je po svojem očetu in od njega prejel tudi prva znanja s področja glasbe. Jelinčič je tokrat zaigral avtorsko skladbo, venček narodnih in pesem posvečeno svojemu očetu.
Ker so glasbeniki veteranske skupine Kulturnega društva Tine Rožanc zaradi bolezni morali odpovedati svoj nastop, so na njihovo mesto stopili člani Moške vokalne skupine Vojsko. Z ubranim prepevanjem so poslušalce popeljali v čase, ki so ujeti v melodije preprostih domačih pesmi.
Svoj prvi nastop na prireditvi Pri nas je pesem doma pa so izpeljale pevke skupine Buške čeče. Čeče je narečni izraz za dekleta, ki so doma v Bovcu in njegovi najbližji okolici. V svoje repertoarje zelo rade uvrščajo pesmi, nastale v okolici njihovega domačega kraja. Tudi za tokratni nastop so pripravile nekaj narečnih besedil.
Da so v prepevanju prave mojstrice, dokazuje njihova uvrstitev na državno revijo pevcev ljudskih pesmi in godcev ljudskih viž leta 2011. V dvorani doma krajanov in gasilcev zbrano občinstvo pa je z izjemnim navdušenjem spremljalo nastop skupine z zanimivim naslovom Lukavi Luka in Šmentane muhe. Značilno za to zasedbo je, da prepeva in preigrava stare ljudske pesmi na način, značilen za obdobje pred prihodom harmonike na ozemlje Slovenije. Ob spremljavi tamburice v rokah Luke Ovsca je zazvenelo večglasno petje pesmi, ki so v preteklosti nastale v različnih pokrajinah. Nastop skupine pa ni bil omejen zgolj na izvajanje v verze povezanih besedil, predstavljenih je bilo tudi nekaj uglasbenih povesti in pravljic. Dekleta Šmentane muhe in Lukavi Luka so dokazali, da so sodobni trubadurji, ljudski godci in pravljičarji.
Ob razmišljanjih Lukovega Luke, ki jih je posredoval v odmorih med prepevanjem pa je vsakdo našel nekaj za svojo dušo in morebiti tudi v opomin, da v hlastanju za materialnimi dobrinami pozabljamo na to kar je v resnici pomembno in vredno, da spoznavamo in ohranjamo. Kot je na koncu prireditve ugotavljala voditeljica Kristina Ipavec, je prireditev Pri nas je pesem doma tudi priložnost za druženje in sklepanje novih prijateljstev med pevci.