Antonijev rov, vhod v turistični del rudnika živega srebra v Idriji, letos obeležuje 30-letnico od preureditve v turistične namene. Gre za najstarejši vhod v idrijsko podzemlje, kjer so 500 let knapi kopali cinabaritno rudo. Stoletja je bil rov namenjen le kot povezava v podzemlje, zadnjih 30 let pa se po njem v rudnik spuščajo turisti.
Objavljeno: sreda, 3. april 2024 ob 13:55 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: Anja Dolenc
Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija pripravlja v letošnjem letu, ob 30-letnici Antonijevega rova, več dogodkov. Na Mestnem trgu v Idriji so postavili razstavo najlepših fotografij velikega formata, ki so jih v idrijskem podzemlju posneli vrhunski fotografi. Sestavljena je iz dvanajstih panojev, ki so nameščeni v šest stojal. Na fotografijah so ujeti prizori dela rudarjev, kapela sv. Barbare in tekoče živo srebro, ki je stoletja dajalo kruh številnim rudarjem in njihovim družinam. Razstava predstavlja pot obiskovalcev skozi muzejsko urejen najstarejši del rudnika. Z razstavo želijo Idrijčane in širšo slovensko javnost, pa tudi obiskovalce iz drugih držav, opozoriti na Unescovo dediščino živega srebra, ki jo spoznajo in doživijo ob obisku Antonijevega rova, najstarejšega dela rudnika v Idriji.
Razstava, ki je sedaj postavljena na Mestnem trgu bo predstavljena tudi v Škocjanskih jamah, Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri in v Parku vojaške zgodovine v Pivki.