Med 22. in 25. marcem so Idrijo obiskali udeleženci projekta Erasmus+ imenom Curae2, v katerem kot partner sodeluje tudi Mladinski center Idrija. Udeleženci so prišli iz Grčije, Portugalske, Italije in Nizozemske.
Objavljeno: sreda, 3. april 2024 ob 7:04 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: Anita Česnik Mažgon, Jerca Korče in Sonia Monreal
V soboto so se po krajšem spoznavnem uvodu v Mladinskem centru odpeljali v Škofjo Loko. Tam so jim v Rokodelskem centru Škofja Loka predstavili več kot 20 obrtnikov, ki razstavljajo in prodajajo svoje ročno izdelane izdelke. Obiskali so še razstavo o tradiciji platnarstva na Škofjeloškem, ter si ogledali lesarsko delavnico.
Raziskovali so tudi Škofjo Loko. Sprehodili so se po ulicah, občudovali najstarejši del mesta in se povzpeli na mogočen grad, kjer so bili navdušeni nad razgledom. Ob vrnitvi v Idrijo so jih v Čipkarski šoli že čakala dekleta iz Društva klekljaric idrijske čipke. Klekljarice so jih poučile o tradiciji čipkarstva, njenih začetkih in pomenu. Pokazale so jim kako poteka sam proces klekljanja. Tudi udeleženci projekta so se preizkusili v tej veščini, sledenje klekljarski tehniki pa je bilo za nekatere med njimi prava preizkušnja. Na koncu jim je le uspelo sklekljati vsakemu svojo prijateljsko zapestnico, ki bo hranila spomine na ta lep dan.
V nedeljskem jutru jih je presenetil sneg. Le kdo bi pričakoval sneg konec marca, še posebej po čudovitem dnevu, ki so ga preživeli le nekaj ur nazaj. Ker niso predvideli sneženja pri oblikovanju programa študijskega obiska, so se po zajtrku odločili, da prilagodijo program tako, da to vreme kar se da najbolje izkoristijo. Nekateri so ta dan celo prvič v življenju videli sneg, zato so se obmetavali s snežnimi kepami in izdelali snežaka.
V nadaljevanju programa so poslušali predavanje o prodaji ročnih izdelkov v digitalnem svetu. Danes je zaradi interneta mogoče svoje izdelke prodati tudi na drug konec sveta. To je lahko prednost, vendar obstajajo tudi slabosti, kot je velika konkurenca in prisotnost različnih prevarantov, ki si prizadevajo za nezakonito pridobitev dobička. Na srečo so prejeli nekaj zelo koristnih nasvetov o tem, katero spletno mesto je najbolje uporabiti za prodajo izdelkov, katere ključne besede je smiselno uporabiti in katerih ne. Prav tako so se naučili, kako začeti s svojim poslovnim podvigom.
Preizkusili so se tudi v pripravi idrijskih žlikrofov in drugih tradicionalnih jedi. Čeprav jim je to vzelo kar nekaj časa, so se jedi izkazale za izjemno okusne in noben žlikrof ni bil ostal na krožniku. Nazadnje so obiskali še Pivovarno Zajc, ki je poslovno pot je začela tik pred pandemijo leta 2020.
»Preživeli smo zelo navdihujoč vikend, kjer smo spoznavali več o svetu umetnosti in obrti, tako na tradicionalen kot sodoben način« so po slovesu iz Idrije povedali udeleženci, ki so bili navdušeni nad mestom in gostitelji.
»Curae« je mednarodni projekt v sklopu Erasmus+ KA2, ki združuje 6 partnerskih organizacij, in sicer iz Nizozemske, Portugalske, Francije, Italije, Grčije in Slovenije. Namen projekta je opolnomočenje mladih, da s poznavanjem tradicionalnih obrti, njihovo modernizacijo ter uporabo sodobnih tehnologij prilagodijo obrti na način, ki povečuje njihove možnosti za zaposlitev. Projekt želi dokazati, da imajo tradicionalne obrti pomembno vlogo v sodobnem svetu ter lahko prispevajo k osebnemu in poklicnemu razvoju posameznikov, skupnosti ter organizacij.