Marca je potekalo 53. tekmovanje mladih glasbenikov Republike Slovenije – Temsig 2024. Med 4. in 22. marcem so ga gostile glasbene šole v okolici Ljubljane in Zasavja ter Akademija za glasbo Univerze v Ljubljani. Na tekmovanju je letos nastopilo 16 učencev Glasbene šole Idrija, šest v dveh komornih zasedbah in deset v kategoriji solisti.
Objavljeno: četrtek, 4. april 2024 ob 7:20 | besedilo: Tonja Lapanja Brenčič | fotografije: Majda Bizjak, Sabina Vidmar, Tonja Lapanja Brenčič
Na letošnjem Temsigu je tekmovalo 934 učencev, dijakov in študentov glasbe. Letošnje discipline tekmovanja so bile violina, viola, violončelo, kontrabas, harfa, kitara, citre, orgle, komorne skupine s pihali, komorne skupine s harmoniko in solfeggio. Prva sta prebila led dva citrarja, brata Vasja in Vital Bizjak na citrah, ki sta pod mentorskim vodstvom Teje ličar Močnik nastopila na Glasbeni šoli Hrastnik. Vasja je v kategoriji I.C nastopil v sredo, 6. marca in osvojil zlato plaketo, tretjo nagrado in posebno priznanje za najboljšo izvedbo skladbe slovenskega skladatelja. Vital je naslednji dan za idrijsko glasbeno šolo priboril srebrno plaketo.
Med 14. in 15. marcem je na Glasbeni šoli Litija potekalo tekmovanje v disciplini komorne skupine s pihali. V letošnjem šolskem letu smo prav z namenom udeležbe na tekmovanju Temsig, na šoli ustanovili dve komorni zasedbi s pihali in pri skladatelju Leonu Firštu naročili po eno skladbo za vsako zasedbo.
V Idriji je nastala zasedba Trio Mistico, ki so jo zastopale dijakinje 1. letnika gimnazije in naše učenke, pianistka Karolina Gantar in flavtistki Tinkara Tušar in Maja Menart. Dekleta so zaradi svoje starosti tekmovala v II kategoriji, kjer so kot najmlajše in edine predstavnice nižjih glasbenih šol, v skupini srednjih glasbenih šol, dosegle odlično srebrno plaketo. Mentorja komorne skupine Trio Mistico sta bila Armin Ćoralić in Špela Flajšaker. V Cerknem pa je nastal Busy Cat Trio, ki so ga zastopali pianist Božo Bizjak, flavtistka Julija Bizjak in oboistka Iva Katarić. Trio je nastopil v kategoriji l. B in dosegel odlično srebrno plaketo. Mentorji zasedbe so bili Petra Platiše, Špela Flajšaker in Ana Leban Souza.
Na Glasbeni šoli Kamnik je v sredo 20. marca potekalo tekmovanje violončelistov, kjer je našo šolo v kategoriji l. A zastopala Ema Nina Kacin, pod mentorstvom Emila Zubčevića in s korepetitorko Nado Komnenić ter dosegla srebrno plaketo.
Tekmovanje iz l. kategorije kitar je bilo po številu prijavljenih tudi najštevilčnejše, saj se je nanj prijavilo 146 kitaristov. Tekmovanja, ki je potekalo na Glasbeni šoli Logatec od 18. do 21. marca, sta se v l. A kategoriji udeležili tudi Loti Erjavec in Iza Pegan iz Podružnične glasbene šole Cerkno. Iza je dosegla srebrno plaketo, Loti pa bronasto. V l. B kategoriji pa sta nastopili Mia Pirih in Zoja Bogataj, ki prav tako obiskujeta glasbeno šolo v Cerknem. Mia je dosegla srebrno, Zoja pa bronasto plaketo. Mentor vse štirih tekmovalk je bil Viktor Papež, ki je v letošnjem šolskem letu prevzel razred kitar na PGŠ Cerkno.
V kategoriji l. C so tekmovali še trije kitaristi iz Glasbene šole Idrija. Nina Kavčič je pod mentorstvom Mojce Bence in Gaber Prezelj pod mentorstvom Nine Čebokli, sta dosegla srebrno plaketo. Najboljši dosežek na tekmovanju pa je dosegla Julija Alič, ki je žirijo tako močno prepričala, da so ji namenili vseh 100 točk, 1. nagrado in posebno priznanje za doseženih 100 točk. Njena mentorica je prav tako bila Nina Čebokli, ki je v letošnjem šolskem letu prevzela razred kitaristov na matični šoli v Idriji.
Tonja Lapanja Brenčič:
“Čestitamo vsem mladim tekmovalcem, njihovim mentorjem, korepetitorjem in staršem. Naj jih ljubezen do glasbe še naprej vodi po poti uspeha.”
Udeležba na tekmovanju je v prvi vrsti izziv in zavedanje za učenca ter mentorja, da nas že same priprave na tekmovanje pripeljejo do bolj kakovostnega igranja na inštrument. Ne glede na končni rezultat bo znanje, ki ga je učenec preko priprav dosegel, osvojeno in to je tisto, kar največ šteje. Tekmovalci si z osvojeno zlato in srebrno plaketo na državnem tekmovanju tudi zagotovijo možnost kandidiranja za Ziosovo štipendijo in pridobitev statusa kulturnika. Ti dosežki pa niso le rezultat znanja, spretnosti in talenta naših mladih glasbenikov, ampak plod njihovega trdega dela, vztrajnosti in motivacije. Brez izjemnih mentorjev in korepetitorjev, ter brez podpore staršev, ki s svojim odrekanjem in potrpežljivostjo podpirajo ter spodbujajo mlade glasbenike, ti dosežki ne bi bili mogoči.