Nedavne hudourniške poplave so s pobočij prinesle gore naplavin. Med temi pa se znajdejo tudi predmeti, ki so lahko zelo nevarni. V Žireh so našli pravo bombo iz obdobja druge svetovne vojne.
Objavljeno: sobota, 19. avgusta 2023 ob 7:37 | besedilo: spletno uredništvo | foto: arhiv IN
Številne hudourniške grape in soteske so po nedavnih poplavah povsem počiščene. Podivjane vode so odnašale praktično vse, kar je bilo v grapah in na brežinah. Podrto drevje, kamenje, pesek, zemlja in tudi predmeti, ki jih je kdaj na bregove odložil človek, je voda odnašala v dolino. Ob bežnem pregledu naplavin je v četrtek, 17. avgusta domačin v bližini naselja Jarčja Dolina pri Žireh,naletel na neeksplodirano ubojno sredstvo. Poklical je policijo in ta je aktivirala dva pripadnika Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi sredstvi NUS Gorenjske in Ljubljanske regije. Pregledala sta območje, kjer je potok naplavil bombo in kasneje na varnem območju uničila ročno bombo znamke Mills, kalibra 60 mm. Take bombe pirotehniki poznajo, saj so bile v uporabi med drugo svetovno vojno.
Ročna granata je dobila ime po njenem izumitelju Williamu Millsu, ki je živel v mestu Sunderland v Angliji. Leta 1915 je patentiral, razvil in izdelal “Millsovo bombo” v tovarni streliva Mills v Birminghamu. Proizvajali so jo vse do leta 2021, ko so jo umaknili iz proizvodnje.
V letih od 1915 do 2021 so proizvedli več kot 75 milijonov kosov te bombe v različnih izvedbah. Bomba je tehtala 765 gramov, v dolžino je merila 95,2 mm in imela premer 61 mm. Po udarcu na kapico je imela sprava nastavljen 7 sekundni zamik eksplozije, ki so ga v zadnjih različicah skrajšali na 4 sekunde.
Bomba je bila polnjena z eksplozivom Baratol, ki so ga izdelovali iz mešanice TNT in barijevega nitrata, z majhno količino parafinskega voska, ki se uporablja kot sredstvo za flegmatizacijo. TNT običajno predstavlja 25 % do 33 % mešanice. Baratol, katerega detonacijska hitrost je okoli 4900 metrov na sekundo, je bil uporabljen kot počasi detonirajoči eksploziv tudi v eksplozivnih lečah nekaterih zgodnjih modelov atomske bombe, kot so bile Trinity leta 1945, sovjetski Joe 1 leta 1949 in v Indiji leta 1972. V vse te so vgradili eksploziv Baratol.
V Sloveniji deluje 6 enot za odstranjevanje ubojnih sredstev. Daleč največ dela imajo pirotehniki v Novi Gorici, ki so v letu 2021 opravili 21 intrevencij, odstranili so 1.517 kosov bomb v skupni teži skoraj 5 ton.