Praznovanje velikega šmarna, ki ga zadnja leta prizadevni organizatorji vključujejo v Pr’ Farske dneve je tudi letos ponudilo priložnost za srečanje s čipko. V učilnici stare osnovne šole na vasi so članice Društva idrijske čipke iz Spodnje Idrije, Idrije in Črnega Vrha ter Godoviča pripravile posebej imenitno razstavo. Na ogled je še vse do ponedeljka, 21. avgusta zvečer, ko bodo klekljarice razstavo podrle in izdelke odnesle domov. S tem bo sklenjen enoletni krog od prvih zamisli do končne razstave čipk v Spodnji Idriji.
Objavljeno: petek, 18. avgusta 2023 ob 13:38 | besedilo: Damijan Bogataj | foto: arhiv IN in FB
Spodnja Idrija je klekljarsko središče prav take veljave kot Idrija. Pravzaprav se čipkarice niso nikoli ločevale po krajih. Trgovci so jih ocenjevali po natančnosti izdelave, učiteljice klekljanja pa učenke po hitrem učenju in osvajanju tehnik in elementov. Po novem pa se v svetu klekljanja vse bolj ocenjuje in spoštuje tudi inovativnost. Čipka, ki ogreje so letos naslovili pregledno razstavo v Spodnji Idriji, ki prikazuje najrazličnejše čipke kot samostojne elemente ter tudi v povezavi z drugimi tehnikami in elementi. Rdeča nit je misel na hladnejše dneve in pripomočke, ki bodo obdarovance pa tudi klekljarice grele ne le z lepoto izdelave ampak tudi kot dodatek v povsem priročne tekstilije.
Kot je na odprtju razstave poudarila Petra Marinko Rus so letošnjo razstavo postavili in posvetili 20-letnici delovanja Društva klekljaric idrijske čipke in 15-letnici spodnjeidrijske skupine. V Spodnji Idriji se vsako leto trudijo ustvarjati stvari, ki niso zgolj razstavni eksponati, ampak imajo predvsem uporabno vrednost. Izjema sta bili le leti 2020 in 2021, ko so klekljale skupne prte in se tako povezovale in na tak način premagovale težko obdobje. V minulem letu so se pod vodstvom Andre Marinko povezale v študijski krožek Volna v čipki in ta je v šolskem letu 2022-2023 povezal spodnjeidrijske in idrijske klekljarice ter članice skupine Črni Vrh–Godovič, pod mentorstvom Andre Marinko.
Čipka in volna
Da je letošnja razstava res nekaj posebnega, je na odprtju v stari osnovni šoli menila tudi Tina Koder Grajzar, saj razstava pripoveduje zgodbo o ekologiji oziroma trajnost. »Klekljana čipka je sama po sebi seveda eden najbolj trajnostnih izdelkov, kar jih danes obstaja. Ima izredno dolgo življenjsko dobo, zlepa je ne zavržemo saj je izdelana pretežno iz naravnih materialov.« Ustvarjalci razstave so želeli tudi na tem področju razmišljati o trajnostnih vsebinah. Pomembno vlogo na razstavi ima lokalna naravna surovina – domača ovčja volna, ki je bila v preteklosti pogosto odpadek pri vzgoji mesnih pasem ovac, zdaj pa ji želijo dati nove načine uporabe in manjši segment tega lahko predstavljajo tudi razni klekljani izdelki. »Nekaj volne, uporabljene v predstavljenih izdelkih, je bilo obarvane z naravnimi barvili. Nekaj izdelkov je nastalo iz raznih ostankov volne. Razmišljale smo tudi o tem, kako s pomočjo čipke vdahniti novo življenje starim oblačilom in jih tako ponovno vrniti v življenje. Trajnostno smo se obnašale tudi pri sami postavitvi razstave, kjer smo uporabile nosilne elemente preteklih razstav v kombinaciji z raznimi kosi pohištva – s slednjim smo želele na razstavnem prostoru (po)ustvariti občutek domačnosti, v skladu z naslovom Čipka, ki ogreje« je še poudarila Tina Koder Grajzar.
Na razstavi v Spodnji Idriji predstavljene čipke pa ne bodo romale v trgovine in iskale novih lastnikov. Klekljarice so jih ustvarile z jasnim namenom. Že ob snovanju, klekljanju, všivanju in končni postavitvi so vedele, čigav dom bodo krasile oziroma koga bodo v duhu naslova letošnje razstave grele. Pa ne le s toplino volne, ki je letos dodana lanenemu sukancu, ampak predvsem s toplino pozitivnih misli in hotenj, ki so jih klekljarice vtkale v vsakega od izdelkov.
Ta spoj lepote, preudarnega oblikovanja in apliciranja čipke v povezavi s toplo volno je tudi po mnenju Tine Koder Grajzar pravi garant za to, da »bodo te čipke ostale z nami še dolgo.«
Pri postavitvi razstave v Spodnji Idriji so sodelovali:
Klekljarice Črni Vrh-Godovič: Marjeta Adam, Anuška Blaško, Nada Božič, Justina Čuk, Zofija Habe, Andra Jereb, Jožica Kompara, Anastazija Mikuž, Valerija Mlinar, Rozi Rupnik, Jožica Turk, Ivica Vidmar, Danica Žigon.
Ustvarjalci Spodnja Idrija, Idrija 1: Albina Štucin, Aleksej Rus, Andra Marinko, Andreja Uršič, Anka Vulikić, Irena Mohorič, Marija Jurjavčič, Marija Kosmač, Mira Guzelj, Petra Marinko Rus, Slavica Jurjavčič, Štefanija Mlakar, Teja Vulikić, Valerija Krivec, Valerija Pavšič (Fara), Valerija Pavšič (Travnik), Vilma Matvoz, Zdravka Tušar, Živa Marinko.