S koncertom »L’alba della pace« ali »Zarja miru« so se člani Prosvetnega društva Soča iz Kanala v soboto, 20. januarja, poklonili spominu na nedavno umrlega skladatelja Avgusta Ipavca. Pred polnim avditorijem kanalske cerkve so z izbranim programom nastopili mladi glasbeniki Komornega godalnega orkestra Nova, Mladinski pevski zbor Šempeter Vrtojba in Mešani mladinski zbor Emil Komel iz Gorice.
Objavljeno: torek, 23. januar 2024 ob 11:13 | besedilo: Damijan Bogataj I fotografije: arhiv IN
Še pred pričetkom koncerta sta zbrano publiko nagovorili dve dami, ki sta bili vsaka na svojem področju zaslužni za ta dogodek. Kanal je po velikosti in legi majhen kraj v dolini Soče. Po glasbenem utripu pa eden najpomembnejših v celotni regiji. Za to so zaslužni predvsem ljubitelji glasbe in organizatorji, ki se povezujejo okrog Milice Zimic. Ta že desetletja organizira Kogojeve dneve, ki so ena osrednjih kulturnih in glasbenih prireditev Goriške.
Nedaleč stran od Kanala rojeni Avgust Ipavec je z rojaki v Posočju razvil prav posebno vez. Ljubitelji kulture in glasbe so v njem prepoznavali glasnika umetnosti, ki se je rodila iz trpljenja in preizkušenj tamkajšnjega človeka. Prav to je skladatelj vtkal tudi v svoje zadnje delo Barve zelenega smaragda, v kateri je povezal več kot 300 izvajalcev, od klasičnih glasbenikov, ljudskih pevcev, gledaliških igralcev do baletnikov.
Mogočen spektakel so krstili na Sveti Gori nad Solkanom, ponovitev pa je doživel leta 2019 še v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani. Prav o tej mogočni skladbi je v uvod h koncertu spregovorila Milica Zimic, saj so krstno izvedbo tega dela pripravili v sklopu Kogojevih dnevov.
»Hvaležni smo za to, da smo lahko sodelovali z gospodom Avgustom Ipavcem, z njim delili skrbi in po končanih koncertih tudi neizmerno veselje in hvaležnost. S koncertom mu danes izkazujemo hvaležnost in spoštovanje za brezštevilne glasbene trenutke s katerimi nam je Avgust Ipavec odstiral lepoto večnosti. Naj taka ostane tudi njegova glasba« je povedala Milica Zimic.
V imenu lokalne skupnosti je zbrane nagovorila podžupanja Občine Kanal Barbara Fajdiga Perše in koncertno prizorišče predala nastopajočim. Ti so za nastop v Kanalu izbrali tehten program, ki je programsko sledil namenu koncerta. Ob zavzetem nastopu pevcev Mladinskega pevskega zbora Šempeter-Vrtojba, ki ga vodi zborovska dirigentka Mojca Maver Podberšič, so za enkratno zvočno razkošje poskrbeli pevci Mešanega mladinskega zbora Emil Komel. Tega že vrsto let nadvse uspešno vodi David Bandelj, ki je dirigiral tako nastopu svojega zbora kot, v drugi polovici koncerta, tudi združenemu zboru in orkestru.
Komorni orkester Nova je programski naslednik nekdaj odlične Nove filharmonije, ki je združevala glasbenike iz celotne regije. Na spominskem koncertu v Kanalu so uvodoma zaigrali Northern lights Ola Gjeila in Morriconijevo Gabrielovo oboo, ki je tokrat s solistko Vido Furlan zazvenela v priredbi za violončelo. Vsak od zborov je v program koncerta prispeval po dve izvedbi. Prvi del so sklenili s Pavlom Merkujem in skladbo Pater noster.
Celoten drugi del koncerta pa je bil namenjen Maši sončnega vzhoda znanega skladatelja Ola Gjeila. Ta mogočna in pompozna 4 stavčna maša od izvajalcev zahteva ne le odlično obvladovanje izvedbe ampak tudi popolno predanost glasbeni misli skladatelja. Ta je skladbo opisal kot »metaforo človekovega razvoja oziroma duhovnega potovanja«. Skoraj premajhen prezbiterij cerkve v Kanalu so do zadnjega kotička napolnili pevci 60 članskega združenega pevskega zbora in godalci Komornega orkestra. Izbor te skladbe za osrednji del programa pa ni bil naključen, saj so s to izvedbo želeli glasbeniki poudariti vrednote miru in sožitja, ki so v tem svetu nesporazumov, vojn in sovraštva edina pot za sobivanje različnih kultur v prihodnje.
Maša sončnega vzhoda se zaključi z violinskim solom v Es-duru, priljubljeni tonaliteti zmage in upanja. Prav to skladbo je skladatelj Avgust Ipavec ganjen ob moči izvedene glasbe poslušal na koncertu, ki so ga ob obletnici začetka prve svetovne vojne leta 2014 pripravili v Cerknem. Takrat so mašo v cerkvi svete Ane, ki je bila med prvo svetovno vojno bolnišnica, pod vodstvom dirigenta Marjana Grdadolnika izvajali člani orkestra Cantabile ter pevci iz Logatca, Podnanosa in Rovt.
S spominskim koncertom v Kanalu so se Goriški ljubitelji klasične glasbe dostojno poklonili spominu skladatelja Avgusta Ipavca, ki je s svojimi glasbenimi deli neizbrisno obogatil glasbeni in duhovni utrip pokrajine ob Soči.