Idrija je pred dnevi dobila dva nova javno dostopna defibrilatorja. Prvega so namestili v podhodu ob mestnem stadionu in drugega v veži pri Črnem orlu na Mestnem trgu. Strošek nakupa in montaže dveh defibrilatorjev je znašal 4.000 evrov, sredstva pa sta zagotovila občina in zdravstveni dom. Kot so ob postavitvi poudarili v zdravstvenem domu, gre za pomembno pridobitev, saj v Idriji doslej ni bilo nameščenega javno dostopnega defibrilatorja.
Objavljeno: četrtek, 31. avgusta 2023 ob 11:31 | besedilo: spletno uredništvo | foto: Oleg V. Vidmar, arhiv IN, Ivan Laharnar – vir FB Koča na Hleviški planini
Defibrilator je v primeru nenadnega zastoja srca odločilnega pomena, saj se takoj po zastoju srca odloča med življenjem in smrtjo. V Sloveniji se vsak dan srce ustavi približno petim ljudem, koliko takih primerov zabeležijo v občinah Idrija in Cerkno ni znano. Največkrat se to zgodi zunaj zdravstvenih ustanov, torej doma, na delovnem mestu ali kakem javnem mestu in je zgolj od pravočasnega ukrepanja naključnih očividcev odvisno, ali bo prizadeti preživel in kakšno bo njegovo življenje po dogodku. Če se človeku ustavi srce in mu nihče ne pomaga, umre v približno desetih minutah, na možganih pa se pričnejo nepopravljive okvare že po nekaj minutah. Pri zastoju srca je znanje temeljnih postopkov oživljanja neprecenljivo, saj lahko s tem znanjem srce, ki je v zastoju, vnovič poženemo in ga z uporabo avtomatskega zunanjega defibrilatorja tudi povrnemo v normalni ritem.
Zdravstveni dom Idrija je že v letu 2018 pričel z izvedbo izobraževanj nudenja prve pomoči na terenu oziroma z izobraževanjem prvih posredovalcev. Izobraževanje izvajajo sodelavci enote nujne medicinske pomoči, ki jo v zdravstvenem domu vodi Tine Pavšič, specialist urgentne medicine.