Občina Idrija ima tako kot vsaka občina z enim od zavetišč za živali sklenjeno pogodbo o skrbi za pse in mačke. Za ukrepe s tega področja je v Idriji določeno podjetje Oskar iz Vitovelj, ki je v letu 2023 iz proračuna občine Idrija dobilo nekaj več kot 20.000 evrov.
Objavljeno: petek, 6. junij 2024 ob 9:10 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv IN
Zakon o zaščiti živali določa, da mora vsaka občina skrbeti za zapuščene živali. To nalogo Idrijčani uresničujejo preko pogodbe, ki jo imajo sklenjeno z zavetiščem Oskar v Vitovljah. To ima sklenjene pogodbe o sodelovanju z občinami Nova Gorica, Ajdovščina, Brda, Kanal ob Soči, Šempeter-Vrtojba, Cerkno, Idrija, Renče-Vogrsko, Miren-Kostanjevica, Komen, Vipava, Divača, Postojna, Pivka in Cerknica. Naloga zavetišča je, da na območju celotne občine izvaja kastracijo in sterilizacijo prosto živečih mačk, saj je mogoče le na ta način zajeziti njihovo prerazmnožitev.
Občinski svetniki so na redni junijski seji obravnavali predlog novega Pravilnika o sofinanciranju stroškov sterilizacije in kastracije. Ta določa, da si v polovični višini te stroške delita občina in lastnik mačk ali psov. Občina Idrija vsak mesec plačuje po 366 evrov samo za rezervacijo enega azilnega mesta v zavetišču. Preostalih 16.000 evrov pa predstavlja cena storitev, ki jih opravijo sodelavci zavetišča na območju Občine Idrija. To v praksi izgleda tako, da občan, ki opazi domnevno brezdomno mačko pokliče v zavetišče v Vitovlje in od tam pride, na primer v Idrijske Krnice, kombi s kletko za ulov te mačke. Ko se ta mačka čez par dni res ujame v kletko spet pride kombi iz Vitovelj v Idrijske Krnice in odpelje ujeto žival v zavetišče za male živali. Tam opravijo kastracijo ali sterilizacijo. Po posegu ostane maček še dva ali tri dni na opazovanju in potem kombi iz Vitovelj spet pripelje mačka nazaj v Idrijske Krnice na mesto, kjer so ga pred dnevi ujeli in ga tam spustijo na prostost. Kot je na zasedanju sveta občine povedal župan Tomaž Vencelj občina samo za en tak primer plača več kot 400 evrov.
Pri analizi podatkov o lokacijah odlova mačk se je izkazalo, da se nekatere lokacije na seznamu pojavljajo zelo pogosto. Zato so v občinski upravi upravičeno posumili, da nekateri občani načrtno posredujejo pri teh akcijah. To se jim še kako izplača, saj stroške sterilizacije plača občina in ne pravi lastniki mačka.
Samo za en primer sterilizacije
občina plača več kot 400 evrov.
Po zgledu primerljivih občin v državi so zato tudi v Idriji pripravili pravilnik, ki bo osnova za to, da bo poslej občina poravnavala polovico stroškov pri sterilizacijah v primerih, ko bodo lastniki sami odpeljali mačko na ta poseg v najbližjo veterinarsko ambulanto. S tem bodo po prepričanju župana Tomaža Venclja korenito znižali stroške na tej proračunski postavki. Če je povprečna cena sterilizacija mačke okoli 70 evrov bi po novem občino namesto dosedanjih 400 stal enak poseg le 35 evrov.
S 15 glasovi za so občinski svetniki v prvem branju potrdili pravilnik, ki pa bo v praksi zaživel šele po opravljenem drugem branju na eni od prihodnjih sej.