Člani svetniške skupine Lista odgovornih za občino Idrija so na lanskoletni obravnavi prenovljenega Odloka o komunalnem prispevku, ki ga morajo plačati vsi investitorji gradenj na območju občine, predlagali, naj se za mlade in mlade družine uvede posebne olajšave. S temi naj bi spodbudili mladino, da si na območju občine postavi stanovanjsko hišo ali drugače uredi svoj stanovanjski problem, s čimer bi občina dala pozitivni signal in počasi zavrla izseljevanje mladih iz občine.
Objavljeno: ponedeljek, 22. julij 2024 ob 7:34 | besedilo: Damijan Bogataj | fotografije: arhiv IN
Ta predlog svetnikov Liste odgovornih za Občino Idrija ob obravnavi krovnega odloka ni bil upoštevan. Župan Tomaž Vencelj je takrat obljubil, da bo to problematiko vključil v predlog posebnega Odloka o subvencioniranju komunalnega prispevka za mlade in mlade družine, ki je bil letos poslan v obravnavo na svet občine. Prvič so o besedilu odloka svetniki razpravljali na 14. redni seji v četrtek, 6. junija, v drugem branju pa so dokument dokončno sprejeli na rednem julijskem zasedanju.
Kot sedaj določa Odlok o subvencioniranju komunalnega prispevka za mlade in mlade družine v Občini Idrija, so mladi in mlade družine, ki na območju Občine Idrija prvič rešujejo stanovanjsko vprašanje z gradnjo novega stanovanjskega objekta ali z rekonstrukcijo obstoječega stanovanjskega objekta, upravičeni do subvencioniranja odmerjenega komunalnega prispevka. Odlok določa pogoje in upravičence za subvencioniranje plačila komunalnega prispevka, višino subvencije ter postopek za uveljavljanje le-te.
Upravičenci do teh ugodnosti so investitorji, ki niso stari več kot 35 let ter družine z vsaj enim otrokom, v kateri nobeden od staršev ni star več kot 35 let, ne glede na starost otrok. Najvišji možni znesek subvencije na upravičenca znaša 5.000 evrov. Višina subvencije za posameznega upravičenca bi znašala 40 % od odmerjenega komunalnega prispevka za mlade, oziroma 50 % od odmerjenega komunalnega prispevka za mlade družine. Ker pa je komunalni prispevek namenski vir financiranja gradnje komunalne opreme, bo Občina Idrija sredstva v višini odobrenih in uveljavljenih subvencij nadomestila iz drugih sredstev proračuna.
V razpravi na zasedanju sveta občine je Lovrenc Habe predlagal, naj se namesto 50% oprostitve uveljavi 100% oprostitev, po vzoru nekaterih sosednjih občin. S tem se ni strinjal podžupan Tomaž Kavčič, ki je menil, da bi v primeru 100% oprostitve morali poiskati drug vir za pokrivanje primanjkljaja v skladu za investicije na področju komunalne infrastrukture. Župan Tomaž Vencelj je menil, da je na tem področju potrebno uveljaviti omejitve. Po oceni uslužbencev občinske uprave bi lahko znižano vrednost komunalnega prispevka na leto uveljavljalo okoli 5 mladih družin, kar pomeni, da bi z znižano subvencijo v vrednosti 5.000 evrov občinski proračun za te subvencije namenil okroglih 25.000 evrov.
Po mnenju podžupana Andreja Poglajna pa višina komunalnega prispevka ni na prvem mestu med razlogi zakaj se mladi ne priseljujejo na Idrijsko, saj so pred tem po njegovem mnenju težave s cestnimi povezavami. Na julijskem zasedanju sveta občine so svetniki obravnavali predlagani odlok v drugem branju in ga brez razprave s 16 glasovi sprejeli. Predloga Lovrenca Habeta iz prvega branja niso upoštevali. Občinska uprava na zasedanju sveta razlogov za zavrnitev vključitve predloga o 100 % subvenciji v dokument, v drugem branju ni predstavila.
Primer izračuna komunalnega prispevka za stanovanjsko hišo:
200 m2 bruto tlorisna površina stavbe
500 m2 gradbena parcela stavbe
Komunalni prispevek KP = 8.006,00 €