Nedavni izbruh »trebušne gripe« v idrijski osnovni šoli je bil dober teden dni v središču pozornosti. V par dneh je zbolelo okrog 300 otrok in nekaj deset učiteljev. K sreči je bolezen hitro izzvenela in danes znakov množičnih okužb ni več. Zdravnik Miloš Simov, strokovni vodja Zdravstvenega doma Idrija in specialist pediater je v TV studiu Idrijskih novic pojasnil okoliščine te male epidemije.
Objavljeno: petek, 27. september 2024 ob 16:23| besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv IN
S prebavnimi težavami se vsako leto sreča veliko občanov. Množičen izbruh bolezni prebavil v eni od javnih ustanov pa vedno zbudi veliko zanimanje javnosti in tudi stroke. V Idriji so imeli oboleli drisko, pogosto so bruhali ter čutili tudi bolečine in krče v trebuhu. Po ugotovitvi zdravnikov je bil povzročitelj epidemije v Idriji norovirus, ki so ga zaznali v blatu enega od bolnikov. Ta virus pa ima izredno sposobnost hitrega širjenja in je po tej lastnosti zelo podoben virusu ošpic. To pomeni, da se v nekaj sekundah lahko okuži zelo veliko ljudi, ki so v istem prostoru kot prvi nosilec virusa. Tega prvega nosilca virusa v primeru epidemije v Idriji niso odkrili.
Zdravnik Miloš Simov je v TV Studiu Idrijskih novic komentiral tudi rezultate analize vode, ki so jih v sklopu rednega preverjanja kakovosti v idrijskem vrtcu in šoli opravili strokovnjaki Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano iz Maribora. Iz njegovega tolmačenja podatkov izhaja, da virusa dan pred izbruhom epidemije v pitni vodi ni bilo in tako ostaja nejasno od kod je virus pravzaprav prišel. Znano je namreč tudi to, da so lahko prenašalci virusa tudi povsem zdravi ljudje, ki sploh ne vedo, da so okuženi.
Zdravnik Miloš Simov je priporočil redno in dosledno umivanje rok, pitje čiste vode in higieno vseh predmetov, ki so povezani s kuhanjem in uživanjem hrane. Oboleli naj za dan ali dva ostanejo doma in naj ne hodijo v družbo drugih ljudi, saj se lahko virus hitro širi. Ob pogostem bruhanju je pomembno, da zboleli pije dovolj tekočine in se s tem izogne dehidraciji. V primeru hujših težav pa naj se najprej po telefonu posvetuje s službo nujne medicinske pomoči oziroma naj pride do urgence.
Zdravnik je potrdil, da je lahko norovirus zelo nevaren starejšim ljudem, ki imajo že druge pridružene bolezni. Huda dehidracija lahko starejše tako oslabi, da je lahko v najhujših primerih ogroženo tudi njihovo življenje. Zato je potrebno spoštovati vse ukrepe, ki jih ob morebitnih z nora virusom povezanih boleznih odredijo v zavodih.
Več podrobnosti o poteku bolezni in kaj vse lahko naredimo občani za svoje zdravje v teh jesenskih dneh pa si poglejte v posnetku pogovora iz TV Studia Idrijskih novic. Z zdravnikom Milošem Simovom se je pogovarjal urednik Damijan Bogataj.