Ivica Vončina, ravnateljica Osnovne šole Idrija, je potrdila, da se v teh dneh na šoli soočajo s korenito povečano odsotnostjo otrok. Po zadnjih podatkih je odsotnih že 200 šolarjev kar pomeni, da je doma zaradi težav z zdravjem ostal vsak tretji otrok. Pouk kljub temu poteka po planu. Z odsotnostjo otrok se soočajo tudi v Vrtcu Idrija, kjer pa po izjavi ravnateljice Nadje Brence razmere še niso kritične.
Objavljeno: petek, 20. september 2024 ob 9:10 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: freepik, arhiv ZD Idrija / posodobljeno ob 10.03
Pediater Miloš Simov iz ambulante za otroke in mladino, ki je tudi strokovni direktor zavoda, se je odzval na povečano število obolelih otrok. V pismu, ki so ga prejeli vsi starši pojasnjuje, da so prebavne težave posledica virusne okužbe.
»Akutni gastroenteritis najpogosteje povzročajo virusi in prizadene osebe vseh starosti. Povprečna obdobje zbolevanja po tesnem stiku z zbolelo osebo je 24 do 48 ur. Bolezen se začne akutno, z nekrvavo drisko, bruhanjem, slabostjo in trebušnimi krči. Pri nekaterih se pojavlja samo bruhanje ali driska, obolenje lahko spremlja povišana telesna temperatura in bolečine v trebuhu in po telesu. Pri sicer zdravih osebah težave večinoma izzvenijo v 12 do 60 urah. Pri manjših otrocih je treba biti pozoren na morebitne zmerne do hude znake dehidracije: konstantna žeja, suha ali lepljiva usta, razpokane ustnice, manjša količina urina (ne več kot par plenic v 24 urah), urin je bolj intenzivne (temne) barve, suha, ohlapna in hladna koža, oči so videti vdrte, suhe, manjša količina solz, izčrpanost in omotičnost, razdražljivost, pospešen srčni utrip in dihanje.«
Otroke z blago dehidracijo zdravnik napoti v domačo oskrbo, otroke s hudo dehidracijo pa v bolnišnico. Akutno drisko naj bi zdravili z nadomeščanjem tekočine, ki jo otrok izgublja z odvajanjem tekočega blata. Posebna dieta ni potrebna. Posvetovanje z zdravnikom pa je zelo priporočljivo v primerih, ko ima otrok drisko več kot nekaj dni., ko bruha več kot en dan, ko ne more zaužiti nobene tekočine ali več ur odklanja ponujeno tekočino.
Takoj pa mora do zdravnika v primeru ko bruha kri ali ima krvavo drisko ter v primeru če otrok ne lula zadnjih 6-8 ur. »Priporočljivo je, da se otrok v vrtec vrne po 48 urah od zadnjega bruhanja ali driske,« je še zapisal zdravnik Miloš Simov v pismu, ki so ga prejeli starši vseh otrok.
Brigita Šen Kreže, direktorica Komunale Idrija, je zavrnila govorice, da naj bi bile prebavne težave otrok povezane z domnevno nekakovostno vodo v idrijskem javnem vodovodu. »Kakovost in ustreznost vode stalno preverjamo in tudi pri zadnji analizi, ni bilo zaznano nobeno odstopanje glede kakovosti vode, ki je v javnim vodovodnem omrežju v Idriji« je še poudarila direktorica komunale Brigita Šen Kreže