Dediščina živega srebra bo od 21. septembra do 17. oktobra ponovna zaživela v Odsevih srebrnega časa, ki jih že osmo leto organizira Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija skupaj z drugimi kulturnimi ustanovami in društvi. Dogodki v letošnjem letu so še posebej povezani s praznovanjem 30-letnice Antonijevega rova, prvega turistično urejenega rudnika pri nas.
Objavljeno: petek, 20. september 2024 ob 13:07 | besedilo: Martina Peljhan | fotografije: arhiv CUDHg, Jani Peternelj, Matej Peternelj

V sklopu Dnevov evropske kulturne dediščine, bo naš prvi dogodek v soboto, 21. septembra Po stopinjah idrijskih rudarjev. S kolesom bomo prekolesarili pot dolgo približno 30 kilometrov. Na poti si bomo ogledali različne rudarske, sakralne in kulturne objekte, ki so neločljivo povezani z rudarsko tradicijo mesta in njegove okolice, ter ob tem spoznavali njihovo neprecenljivo vrednost.
Teden dni kasneje v soboto 28. septembra vabimo na pohod po trasi »Teleferike« – rudniške žičnice. Udeleženci dogodka se bomo zbrali pri Jožefovem jašku, na parkirišču pred vstopom na Rake, in se skupaj odpravili do kotne postaje tovorne žičnice. Povzpeli se bomo k topilniškemu dimniku, od tam pa se bomo spustili do Klasirnice, kjer si bomo ogledali restavriran voziček žičnice in se ob drobilnih in sejalnih napravah spustili do razstavnih prostorov Topilnice Hg. Peš hoje bo skupaj s postanki in razlago za približno dve uri.


V torek 1. oktobra vabimo v Filmsko gledališče Idrija na ogled dokumentarnega filma in pogovorni večer 30 let naših spominov. V treh desetletjih je Antonijev rov obiskalo 600.000 obiskovalcev, ki jih je vodilo kar 90 vodnic in vodnikov. V dokumentarnem filmu smo s kamero želeli ujeti doživljanja vodnikov pri vodenju obiskovalcev skozi idrijsko podzemlje. Kakšna paleta zanimivih zgodb. Misli o začetkih turističnega rudnika, vodenju in pomenu rudnika za lokalno prebivalstvo nekoč ter ohranjanju dediščine rudarjenja danes nam bodo na predstavitvi filma zaupali zanimivi gosti.
Posebno dragoceno nam je, da smo ob 110. obletnici rojstva Marije Verbič, izjemne arhivistke skupaj z Zgodovinskim arhivom Ljubljana, Enota v Idriji, Muzejskim društvom Idrija ter Mestnim muzejem Idrija po letu in pol dokončali pripravo obsežne zgodovinske knjige, ki zajema članke o idrijskem rudniku in Idriji. V knjigi zbrana besedila predstavljajo temeljna dela o začetkih rudarjenja v Idriji in razvoju rudnika v 16. stoletju. Vabljeni na zanimiv zgodovinski večer in predstavitev knjige 15. oktobra. O umestitvi idrijskega rudnika v širši evropski okvir na prelomu 15. v 16. stoletje, o razprostranjenosti in delovanju rudnika v najzgodnejšem obdobju delovanja ter o arhivistki Mariji Verbič nam bodo na zanimiv način spregovorili dr. Marko Štuhec, dr. Jože Čar in dr. Stane Granda.



Dogodke zaključujemo z akustičnim koncertom DUO Dimek & Tonč (Mi2) v Topilnici Hg, ki pa je bil takoj po objavi razprodan.