Na današnji 6. december goduje sveti Nikolaj ali Miklavž, eden izmed najbolj priljubljenih svetnikov, s katerim je povezano tradicionalno obdarovanje otrok. Po tradiciji je minulo noč obiskal otroke, pridnim prinesel darilca, porednim pa naj bi po izročilu pustil šibo.
Objavljeno: petek, 6. december 2024 ob 7:30 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: Rok Mihevc, arhiv Jagababa, arhiv IN
Sveti Nikolaj je živel v 4. stoletju in je bil škof v mestu Mira v Mali Aziji v današnjem mestu Demre v Turčiji. Bil je sin edinec, saj njegova starša dolgo časa nista mogla imeti otrok. Starša sta bila odprta za reveže, sin Nikolaj, v grščini njegovo ime pomeni zmaga ljudstva, ju je v tem posnemal. Ko sta mu starša zapustila lepo premoženje, ga je razdelil med reveže, sam pa je postal redovnik. Ko je v Miri umrl škof, so se verniki odločili, da bodo za škofa izbrali tistega duhovnika, ki bo naslednje jutro prvi stopil v cerkev. To je bil ravno Nikolaj. Ko je nastopil škofovsko službo, so kristjane v rimski državi še preganjali in tudi sam je bil zaradi vere v zaporu. Kmalu po smrti okrog leta 350 so ga ljudje začeli častiti kot svetnika. Zaradi dobrote je postal priprošnjik v različnih življenjskih stiskah.
Sveti Nikolaj je eden izmed najbolj priljubljenih svetnikov vzhodne Cerkve. Njegov spomin so v carski Rusiji obeleževali z dvema praznikoma: 6. decembra, ko je spomin njegove smrti, in 9. maja, ko je spomin prenosa njegovih posmrtnih ostankov. Leta 1086 so namreč pomorščaki iz italijanskega mesta Bari v Miri ukradli njegove relikvije in jih prenesli v Bari, kjer so shranjene še danes. Za svojega zavetnika ga častijo mornarji, brodarji in splavarji. Na Slovenskem je temu priljubljenemu svetniku posvečenih največje število cerkva – okoli 200. Ime Nikolaj je povsod, posebno pa v Rusiji, zelo pogosto. V Sloveniji so poleg Nikolaja in Miklavža znane še druge oblike: Niko, Niki, Miko, Mikec, Milček – Nikolaja, Nika in Nikica.
V 19. stoletju se je skoraj po vseh slovenskih pokrajinah razširilo miklavževanje – obhod Miklavža s spremstvom na predvečer svetnikovega godu. Po legendi namreč ta svetnik na predvečer svojega godu v spremstvu angelov in parkljev hodi od hiše do hiše in pridnim otrokom prinaša darila, porednim pa šibe.