Letošnji 2. september je za 24 prvošolčkov, ki so šolski prag prvič prestopili na matični šoli v Spodnji Idriji in na podružnici v Ledinah, vsekakor nekaj posebnega. Stopili so na voz izobraževanja, ki jih bo v prihodnjem desetletju ali dveh popeljal od prvih črk abecede do specializiranih znanj, ki jim bodo osnova za uspešno kariero v življenju.
Objavljeno: torek, 3. september 2024 ob 7:19 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv OŠ Spodnja Idrija
Letos so na matični šoli v Spodnji Idriji v prvi razred vpisali 19 prvošolčkov, kar je 2 več kot lansko leto. K tem gre prišteti še prvošolce v Ledinah, kjer jih imajo letos 5, lansko leto je bil eden manj. Kot je sporočila ravnateljica Osnovne šole Spodnja Idrija Janja Habe, bo šola v tem šolskem letu skrbela za 252 učencev, pri čemer jih bo 226 na matični šoli in 26 na podružnici v Ledinah. Oblikovali so 12 oddelkov na matični šoli in še tri na podružnici, kjer sta dva oddelka v dvojni kombinaciji.
Za nemoteno izvajanje pouka bo letos skrbelo 40 pedagoških in še 10 nepedagoških delavcev. Šola ob začetku pouka še nima predsednika sveta staršev, saj le-tega izvolijo na prvem srečanju sveta, ki bo predvidoma še ta mesec. Učiteljica in vodja podružnice v Ledinah Maja Vegelj pa ostaja predsednica sveta šole. Ob ravnateljici Janji Habe bo delo šole koordinirala tudi podravnateljica Andreja Jereb.
Novo šolsko leto na podlagi novele Zakona o osnovni šoli in podzakonskih aktov tudi v Spodnjo Idrijo prinaša mnogo sprememb. Med temi je vsekakor omembe vredna odločitev, da bo po novem obvezen prvi tuji jezik za vse prvošolce. Na šoli v Spodnji Idriji so se odločili, da bo to angleščina. V tretjem razredu je postalo obvezno tudi nacionalno preverjanje znanja (NPZ) iz matematike in slovenščine. Rezultati tega jim bodo podlaga za primerjavo z dosežki istih učencev, ki jih bodo dosegli kasneje v 6. in 9. razredu. Velika novost čaka tudi devetošolce, saj zanje veljajo nova merila za vpis v srednje šole. Po novem se bo poleg ocen v zadnjem triletju upoštevalo tudi dosežene rezultate v 9. razredu pri NPZ iz matematike in slovenščine. Kar nekaj je tudi novosti glede izobraževanja na domu ter ocenjevanja in napredovanja učencev priseljencev iz drugih držav … Napovedani koncept razširjenega programa v tem šolskem letu v Spodnji Idriji še ne bo uveljavljen.
Ravnateljica Janja Habe je v sporočilu za javnost ob prvem šolskem dnevu poudarila, da »ohranjamo svoji prioritetni nalogi, ki se nanašata na razvoj vrednot za trajnostni razvoj in delo z nadarjenimi učenci, nadaljujemo z delom v projektih MVI in razvojnih nalogah Zavoda RS za šolstvo, kot so Mreženje šol za kakovost, Digitrajni učitelj in Vključujoča šola – vključujoč fizični prostor (z elementi formativnega spremljanja), začenjamo pa tudi z novimi izzivi, kot je vključitev v Erasmus+, za katerega smo uspešno pridobili sredstva« ter dodala, da »šolsko leto, ki je pred nami, ne bo povsem običajno, a smo zaposleni na šoli nanj dobro pripravljeni.«