Taborništvo otrokom ponuja dragocene življenjske veščine, kot so timsko delo, reševanje problemov in samostojnost, ki so ključne tudi v odraslem življenju. Učenje o naravi, preživljanje časa na prostem in prevzemanje odgovornosti krepi njihov značaj ter sposobnost spopadanja z izzivi, kar jim pomaga postati samozavesten in odgovoren posameznik v odraslem svetu. Skozi različne naloge, kot so postavljanje šotorov, postavljanje ognja in priprava hrane na prostem, se taborniške veščine prenesejo iz generacije v generacijo.
Objavljeno: četrtek, 29. avgust ob 11:18 | besedilo: Dejan Bizjak, Tjaš Kacin | fotografije: Elio Šavli, Luka Laharnar
Ko otroci in mladostniki sodelujejo v nalogah, kot so izdelava naravnih filtrov za vodo, gradnja splavov ali izdelava papirnatih letal, razvijajo občutek samozadostnosti in sposobnost medsebojnega sodelovanja, ki sta še posebej pomembna v današnjem svetu.
Vključevanje v dejavnosti, kot sta radijska komunikacija in spremljanje vremena, daje otrokom vpogled v pomen tehničnega znanja in njegovo uporabo v praksi ter priložnost za učenje osnovnih principov znanosti in tehnologije.
Taborniška dogodivščina
Nedavno smo se tudi taborniki iz Rodu kranjskega jegliča Spodnja Idrija podali v Kraljestvo Skritih poti, v lov za novim znanjem, izkušnjami in izzivi. Skupaj smo reševali različne izzive, povezane z naravo in preživetjem. Naša naloga je bila najti pet čarobnih kamnov, ki so bili ključni za poraz zlobnega čarovnika Flokija, ki je kraljestvu ukradel svetlobo. To je bilo veliko več kot le iskanje zaklada; vsak dan je prinašal nove preizkušnje, ki so vključevale igre in naloge za razvoj veščin in sodelovanja.
Na začetku tabora smo postavili šotore, raziskovali okolico in se seznanili z osnovnimi pravili taborjenja.
Na naši taborniški dogodivščini smo se poglobili v raziskovanje narave in znanosti ter se zabavali ob različnih dejavnostih. Na začetku smo se osredotočili na svetlobo in temo, kar nas je pripeljalo do izdelave sveč. To ni bila zgolj praktična naloga, temveč tudi priložnost za razumevanje pomena svetlobe v našem življenju. Spoznali smo različne vire naravne in umetne svetlobe ter kako jo uporabiti v našo korist. S pomočjo izgubljenega astronoma in njegovega znanja o nebesnih telesih pa smo našli prvega od petih iskanih kamnov. V popoldanskem lovu na zaklad smo iskali skrinjico z zakladom, večer pa smo preživeli na plaži ob zvokih kitare in prepevanju pesmi.
Poglobitev v naravo nas je pripeljala do izdelave gredic iz kamnov in sajenja zelišč. Postavili smo progo preživetja, kjer smo se soočili z izzivi, kot sta pajkova mreža in ciljanje premikajoče se tarče, večer pa smo popestrili z igro obnovitve vasi, pri kateri smo z reševanjem nalog zbirali materiale in obnavljali stavbe. Preizkusili smo se tudi v postavljanju tabornega prostora in kuhanju nad žerjavico.
Raziskovanje zraka in vremena nam je omogočilo spoznavanje osnov vremenoslovja, izdelali smo vremenski dnevnik in preizkusili radijsko komunikacijo. Naučili smo se izdelovati raketo iz plastenke na vodni pogon ter merili temperaturo, padavine, hitrost vetra in zračni tlak.
Naši gozdovniki in gozdovnice so se preizkusili tudi na taborniškem pohodu. Pot jih je peljala na ranč Goli Vrh, kjer so si v zameno za pomoč lastniku prislužili prenočišče pod zvezdnatim nebom in slastno večerjo, spečeno nad ognjem. Naši najmlajši so se med tem naučili pojmov, kot so plima, oseka in valovanje ter na katerih globinah prebivajo različna morska bitja.
Na koncu smo se prepustili čarovniji, izvedli čarovniške eksperimente ter se pomerili v igri “Najdi Flokija”. Naša pustolovščina se je zaključila z zabavo, na kateri smo zaplesali in ustvarjali magične koktajle.
Taborjenje se je končalo prehitro, kot vsako leto do sedaj, a novih priložnosti bo še veliko. S težkim srcem smo stopili nazaj na avtobus, ki nas je v popoldanskih urah pripeljal nazaj v Spodnjo Idrijo.
Le kaj nas čaka na taborjenju naslednje leto?
Samo vodniki in vodnice vedo, zato bomo potrpežljivo počakali naslednje poletje, da se spet vrnemo na naš taborni kraj.
Most med preteklostjo in prihodnostjo
Taborjenje ni le preživljanje časa v naravi, ampak tudi most med preteklostjo in prihodnostjo. Povezuje nas s tradicijo in taborniškimi veščinami, ter nam omogoča, da se prilagodimo sodobnim zahtevam. V svetu, kjer tehnologija vse bolj prevladuje, je taborjenje še vedno dragocena priložnost za ponovno odkrivanje sebe, narave in pomena življenja brez digitalnih motenj. Osnovne vrednote taborjenja – preprostost, povezanost in spoštovanje narave – ostajajo nespremenjene in pomembne, ne glede na to, kako se svet okoli nas spreminja.