Stare hiše so kot polne kašče spominov. Pripovedujejo nam zgodbe njihovih stanovalcev ali pa mojstrov, ki so jih gradili. Bile so priče mnogih zgodovinskih dogodkov. Kaj vse nam znajo povedati. Če si seveda vzamemo čas in pokukamo v njihovo notranjost ali pa sedemo na njihov vrt, kjer se je nekdaj odvijalo družabno življenje.
Objavljeno: ponedeljek, 23. september 2023 ob 14:03 | besedilo: Nataša Balant I fotografije: arhiv Zavoda ID20 in Marko Čuk
V Zavodu ID20 že štiri leta obnavljamo enega zadnjih avtentično ohranjenih primerov idrijske rudarske hiše. Gre za do donedavno opuščeno hišo na Ulici zmage 12, v Idriji, ki je med domačini znana kot hiša Giser. Tudi v letu, ki se izteka, smo pri tej hiši organizirali več dogodkov s katerimi so javnost opozarjali na velik pomen stavbne dediščine, na izginjajoča znanja in vedenja ter korak za korakom odkrivali posebnosti in številne skrivnosti, ki jih je hiša Giser ohranila skozi stoletja.
Dan rudarskih hiš v Idriji
Prvo junijsko soboto smo priredili Dan rudarskih hiš, ki je tokrat kot del uradnega programa Evropske prestolnice kulture Gorica – Nova Gorica 2025 povezal lokalno skupnost in ljubitelje idrijske stavbne dediščine. Na pogovornem večeru smo gostili strokovnjakinjo za prenove in prvo redno profesorico na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo prof. dr. Živo Deu, predavateljico na Fakulteti za družbene vede in lastnico kmetije na Cerkljanskem prof. dr. Cirilo Toplak ter graditelja iz naravnih materialov in kmetovalca na Kmetiji Veles Janeza Jordana.
Pogovarjali smo se o načinih obujanja opuščenih objektov, o njihovi trajnostni prenovi in o prihodnosti dediščinskih objektov. Kot so izpostavili sogovorniki, so dediščinski objekti za razliko od številnih sodobnih zgradb, grajeni ne samo trajnostno, ampak tudi trajno. Premišljeno so postavljeni v okolje, zgrajeni z lokalnimi, obstojnimi materiali, ki ne obremenjujejo okolja in so kot taki, pravi zgled trajnostne gradnje.
Prof. dr. Živa Deu:
“Stare hiše, ki smo jih podedovali, so se razvijale vzporedno s splošnim razvojem kulture bivanja, stoletja. Z vlaganjem v njihovo obnovo bodo ti objekti kulturno, okoljsko, spominsko in tako dalje v prihodnje le še pridobivali na vrednosti, saj so bili, v nasprotju z mnogimi sodobnimi objekti, grajeni tudi z mislijo na prihodnje generacije.“
Mednarodni prostovoljci v Idriji
Poletja pri hiši Giser že tradicionalno povezujemo tudi z mednarodnimi prostovoljskimi aktivnostmi. V okviru programa Evropske solidarnostne enote smo avgusta in septembra v sodelovanju z Mladinskim centrom Idrija tri tedne gostili mednarodne prostovoljce. Sedem prostovoljcev je pod mentorstvom škofjeloškega restavratorja Matije Hiršenfelderja pomagalo pri restavriranju več kot sto let starih vhodnih vrat hiše Giser. Ob podpori Evropske prestolnice kulture Gorica – Nova Gorica 2025 in Ministrstva za naravne vire in prostor RS smo obnovili še vhodno vežo in kuhinjo ter v njej sestavili novo kuhinjo, ki bo sedaj omogočala nemoteno izvajanje načrtovanih programov. Zaključek prostovoljske akcije smo skupaj z Mladinskim centrom Idrija in KS Mesto Idrija obeležili v soboto, 2. septembra, ko smo skupaj občudovali novosti na hiši Giser in obiskali prenovljen most pri Osnovni šoli Idrija.
Hardik, prostovoljec s Portugalske:
“Ta projekt mi je dal priložnost, da sem delal na povsem drugačnem naboru veščin, omogočil mi je, da sem šel iz svoje cone udobja, opravil nekaj pomembnega dela, ki bo pozitivno vplivalo na skupnost in nenazadnje skozi projekt spoznal veliko neverjetnih ljudi.“
Dediščina in druženje
Ob Dnevih evropske kulturne dediščine smo 6. oktobra organizirali Dan odprtih vrat in rokodelsko delavnico. Na dogodku smo predstavili novosti, ki smo jih v letu 2023 s pomočjo Evropske prestolnice kulture Gorica – Nova Gorica 2025 in Ministrstva za naravne vire in prostor Republike Slovenije izvedli za ohranitev objekta. V sklopu projekta Skupno dobro smo na sedmi rokodelski delavnici, pod mentorstvom Vida Prezlja, mojstra lesarske obrti iz Zakriža, ustvarjali čudovite izdelke iz lesa. V notranjosti hiše smo na ogled postavili pregledno razstavo o rudarskih hišah v Idriji ter zbirko v hiši najdenih orodij, ki pričajo o vsestranskih ročnih spretnostih idrijskih rudarjev in njihovih družin. Vrt za hišo Giser je ponovno oživel ob peki kostanja in se izkazal za prijetno okolje tudi v jesenskem času.
V letu 2024 …
V sklopu programa Ustvarjalna Evropa junija načrtujemo izvedbo tridnevnega mojstrskega tečaja o tradicionalnih tehnikah gradnje, dediščinskih izdelkih in storitvah, 3D digitalizaciji in digitalni interpretaciji, poslovnem modeliranju ter sodelovanju in izgradnji skupnosti. V sodelovanju z Ano Kržišnik Blažica, Alešem Čarjem, Dramatičnim društvom Idrija in Malo gledališko šolo GJV Idrija pripravljamo gastronomsko predstavo, ki bo pripovedovala o življenju rudarskih družin izpred stoletja, ki današnjim generacijam postaja vse bolj neznano. Z originalnimi predmeti iz hiše Giser bomo obudili rudarsko dediščino Idrije iz 19. stoletja.
Stare hiše so del naše preteklosti in zato jih moramo skrbno vtkati v našo prihodnost. V Zavodu ID20 ostajamo zavezani postavljenemu cilju. Hišo Giser bomo skrbno obnovili ter s tem ohranili pomemben del naše dediščine.