Galerija Magazin nad knjižnico v Idriji je v sredo, 25. septembra zvečer gostila štiri pesnice. Založba Bogataj je v sodelovanju z Mestno knjižnico in čitalnico Idrija predstavila knjigo Svetloba štirih, v kateri so objavljene pesmi Darinke Kozinc, Sabine Vostner, Olge Kolenc in Andrejke Jereb.
Objavljeno: četrtek, 26. september 2024 ob 10:03 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv IN
Večer poezije s predstavitvijo knjige je smiselno sovpadal z obletnico smrti zadnje od štirih pesnic. Andrejka Jereb se je poslovila pred petimi leti in v rokopisih pustila še vrsto odličnih pesmi. To je bil prvi vzgib, da je Založba Bogataj začela s projektom povezovanja pesnic v projekt izdaje knjige. Nastajala je skoraj 4 leta in ob izidu je deležna številnih pohval.
Kot je na prvi predstavitvi v Idriji poudaril urednik izdaje Jože Janež, je bilo urejanje te zbirke izziv posebne vrste. Iz predloženega materiala je moral zbrati najboljše in se prebiti tudi skozi vse odtenke razpoloženj, po katerih se pesnice ločijo ena od druge. Kljub temu, da so v knjigi štirje povsem različni pesniški svetovi, je knjiga vredna branja. Prinaša svežo in zrelo poezijo, ki bralca še dolgo nagovarja.
Vsaka od pesnic je v dveh krogih predstavila po nekaj svojih pesmi. Darinka Kozinc se je zadržala ob spominu na nono in njeno begunstvo. Kot rojena Vipavka pa ima izostren odnos do Krasa in dreves, ki imajo srce.
Sabina Vostner, ki je bila predlani gostja v pisateljski rezidenci v Idriji, živi v Gorici in ima rodbinske korenine v Rusiji. V svojih pesmih prepleta ruščino, angleščino, slovenščino, latinico in cirilico. Ta konglomerat pa uokvirja njen subtilen pogled na svet v katerem živimo. Med vsemi avtoricami je edina, ki zapisanim verzom doda še glasbo in to je predstavila tudi na pesniškem večeru v Idriji.
Olga Kolenc ima rodbinske korenine na Vojskem, kamor se tudi v zrelih letih rada in pogosto vrača. Svet neskončnih cvetočih travnikov in spomini na mladost na planoti se odslikavajo tudi v njeni poeziji, ki se razpira od klasične forme do haikuja. Slednji je, kot je sama povedala na predstavitvi v Idriji stvar trenutka, zamisli in ideje. To pa mora takoj zapisati sicer jo že v naslednjem trenutku ni več.
Poezijo Andrejke Jereb je prebirala Milanka Trušnovec. V komentarju prebranega je poudarila avtoričin poglobljen vpogled v intimo človeka, njegova snovanja in hotenja. O njenem načinu pesnikovanja in odnosu do objavljene pesniške besede je spregovoril tudi urednik Jože Janež, ki se je z naklonjenostjo spomnil časa, urejanja te in drugih zbirk Andrejke Jereb. »Vedno je na založbo oddala do potankosti izčiščeno gradivo in zato je bilo težko oblikovati smiselne pripombe in nasvete za izboljšave,« je povedal urednik Jože Janež.
Založnik Damijan Bogataj je ob sklepu pesniškega večera predstavil še sveženj povsem, novih glasbenih tiskov, ki so dan pred tem prispeli iz tiskarne. Med njimi je tudi zbirka mladega skladatelja Leona Firšta, ki jo je napisal posebej za učenke idrijske glasbene šole. Te so z njo nastopile tudi na mednarodnem tekmovanju v Makedoniji, odkoder so se vrnile z nagrado za najbolj obetavni trio. Založba Bogataj in Glasbena šola Idrija bosta v prihodnjih tednih pripravila predstavitev zbirke, pogovor s skladateljem in mali koncert skladb iz nove zbirke v dvorani glasbene šole na gradu.