Že vse od petka, 30. avgusta, gasilci bedijo nad požarom na strmem pobočju Porezna. V gašenje so se vključili tudi tri gasilska letala in helikopter Slovenske vojske. Ogenj ne ogroža stanovanjskih hiš.
Objavljeno: ponedeljek, 2. september 2024 ob 11:00 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: Miro Majcen, Štefan B., Rok Obid, arhiv PGD Grahovo pri Bači
Požar na površini okoli enega hektara gasijo gasilci PGD Tolmin, PGD Most na Soči in PGD Podbrdo. Gašenje iz zraka izvajajo helikopter SV in Enota za gašenje iz zraka URSZR s tremi letali Air Tractor. Ekipa Civilne zaščite za reševanje na vodi in iz vode Bohinj, gasilci PGD Bohinjska Bistrica, Stara Fužina in Savica-Polje so zavarovali mesta za zajem vode v Bohinjskem jezeru in zagotovili prenehanje delovanja vzletne točke za padalce nad Bohinjskim jezerom.
Potem, ko so po petkovem gašenju vsi upali, da je požar ukročen je v soboto popoldne zopet zagorelo na težko dostopnem terenu pod Poreznom. Gasilci so požar obdržali pod nadzorom. Požar bo po besedah generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje, Leona Behina, aktiven še nekaj dni, a ni nevarnosti za naselja in za infrastrukturo.
Kot je za medije povedal Behin, se je včeraj požar razplamtel v popoldanskih urah nekoliko nižje, kot je bilo pred dnevi. “Domneva se, da ni čisto isti požar, ampak da je na drugi lokaciji,” je dodal. V soboto je namreč pihal močan veter in zato se je požar razširil po dolini navzgor proti vrhu. Glede na to, da se je požar razširil po 18. uri popoldne, helikopterji Slovenske vojske niso mogli pomagati, so pa gasilci poskušali požar zadržati, kar jim je tudi uspelo.
Velikost požarišča je dobra dva hektarja. Letala Air Tractor in helikopterja Slovenske vojske vodo zajemajo iz Bohinjskega jezera, ki je zelo blizu, kar jim omogoča, da praktično “na vsakih šest minut odvržejo vodo na požarišče”. Je pa samo zajemanje vode na jezeru zahtevno, saj je v okolici jezera veliko turistov.
Kot je povedal Leon Behin, je težava pri tem požarišču, da gori tudi v tleh. Vsakič, ko le malce zapiha, se torej ta požar ponovno razširi. Kot je poudaril, za naselja ni nobene nevarnosti, saj je na takšnem terenu kjer okoli ni nobene infrastrukture.
“Bo pa požar aktiven še več dni, trenutno ga zalivamo z večjimi količinami vode, dostopamo lahko edino iz zraka,” je pojasnil. “Konec požaru bi lahko naredil šele kakšen dež, ker gre za izredno težko dostopen teren.”
Preko vikenda je bilo na terenu 25 gasilcev iz štirih gasilskih društev. Na sami točki požara so trije gasilci, ki koordinirajo letalske sile, več jih niso mogli poslati, saj gre za zelo zahteven teren. Poznavalci razmer ob tem opozarjajo, da bo požar aktiven dokler ne bo obilnejšega dežja.