Upravni odbor Ribiške družine Idrija je v torek, 28. novembra, prvič zasedal v novih društvenih prostorih na Kosovelovi ulici 10 v Idriji. Člani so pohvalili celotno prenovo in novo ureditev, ki je prilagojena potrebam in dejavnosti društva. Celotno prenovo je vodil predsednik Zoran Babič s sodelavci.
Objavljeno: sreda, 29. november, 11:07 I besedilo: Damijan Bogataj I fotografije: arhiv IN
Člani upravnega odbora so na rednem jesenskem zasedanju pregledali delovanje družine in začrtali aktivnosti za prihodnji kvartal. Letošnja ribolovna sezona je končana in znanih je tudi že nekaj statističnih podatkov o delovanju družine. Kot je povedal predsednik Zoran Babič je še sredi poletja vse kazalo, da bo sezona 2023 rekordna. Vendar pa so se športni ribiči pozno poleti soočili z dvema nesrečama. Prvo je za ribiče predstavljalo gradbišče nove ceste med Marofom in Spodnjo Idrijo. Gradbeni delavci se niso mogli izogniti pogostemu kaljenju Idrijce, ki ima na tem območju poseben status. Od nekdanjega topilniškega mostu pri današnjem Korektorju do toka Kanomljice v Idrijco pod Spodnjo Idrijo imajo ribiči revir najvišjega razreda. V tem trofejnem revirju je dovoljen samo lov po načelu ujemi in spusti, ki je med ribiči izredno priljubljen. Za obisk tega revirja in tak način ribolova se najpogosteje odločajo ribiči iz drugih držav med katerimi je kar 98% takih, ki prisegajo na ta sonaravni ribolovni način.
Kalna voda v tem revirju in tudi nižje od Spodnje Idrije proti Želinu je odganjala ribiče, ki po nakupu skoraj 100 evrov vredne ribolovne dovolilnice želijo uživati v sicer enkratnih podobah reke in okolice. Uprava Ribiške družine Idrija ocenjuje, da so zaradi kalne vode, ki je bila posledica gradbišča nove ceste, prodali za vsaj 30% ribolovnih dovolilnic manj od večletnega povprečja. Za ta trofejni revir so kljub tem okoliščinam uspeli prodati 1.267 ribolovnih dovolilnic. In ker so kupci teh pretežno tujci, je dejavnost ribiške družine pomemben generator turizma v občini. Ribiči tu ostajajo dva ali več dni, bivajo v apartmajih in so tudi razmeroma hvaležni gostje v gostilnah in trgovinah.
Zoran Babič:
Druga nesreča, ki je letos prizadela Ribiško družino Idrija pa so bile poplave. Visoke vode so s sabo odnesle ogromno majhnih rib in tudi trofej, ki se zaradi starosti niso mogle upirati močnemu toku reke. Visoke vode so poplavile tudi prostore za vzrejo mladic v ribogojnici v Kanomlji, ki so jih morali po poplavah očistiti blata in mulja ter obnoviti.
Na pristojno ministrstvo so brez uspeha poslali prošnjo za znižanje koncesnine, ki jo v višini slabih 16.000 evrov vsako leto družina vplača v državni proračun. Škodo na objektih so prijavili na občino od koder pa tudi še ni dokončnega odgovora.
Kot je povedal Zoran Jež, gospodar ribogojec Ribiške družine Idrija, imajo v ribogojnici v Kanomlji trenutno 30.000 enoletnih, 20.000 dvoletnih in še 2.500 triletnih mladic soške postrvi ter 2.400 dvoletnih mladic lipana. Za vzrejo v prihodnosti pa je pomembna plemenska jata 250 rib soške postrvi, ki je namenjena pridobivanju iker. S tradicionalnim smukanjem so v ribogojnici že pričeli. Če bodo dela tekla po načrtu bodo letos pridobili okoli 300.000 iker, kar bo zadostovalo za reprodukcijo jate soške postrvi.
V sklop rednega vzdrževanja ribjega življa v Idrijci in pritokih sodi tudi vlaganje mladic in odraslih rib v vodotoke. Da je Idrijca s pritoki zelo bogata z ribjim življem pa so ugotovile tudi sive čaplje, žagarice, kormorani in vidre. Ti naravni ribji plenilci iz vodotokov poberejo več rib kot vsi športni ribiči skupaj. Ribiška družina Idrija, ki letos šteje 180 članov, si prizadeva za zmanjševanje števila ptic roparic a brez pravega uspeha, saj so te zaščitene.
V letu 2024 je pred idrijskimi športnimi ribiči nov gradbeni podvig. Ko bodo uspeli pridobiti vso dokumentacijo bodo začeli s širitvijo valilnice v ribogojnici v Kanomlji. Z novimi prostori bodo vsaj podvojili sedanje zmogljivosti.