Večmedijska umetnica Eva Petrič že vrsto let v svoje stvaritve vključuje idrijsko čipko. V petek, 15. novembra je v New Yorku predstavila nov umetniški nišni parfum “aI@432Hz”, ki izpostavlja vprašanje identitete ob vse večji splošni prisotnosti umetne inteligence.
Objavljeno: ponedeljek, 18. november 2024 ob 14:05 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv Eva Petrič
»Ročno vgraviran aI logo raste iz srčnega dela moje podobe zemljana/zemljanke, človeške silhuete, prevedene v vzorec idrijske čipke. Poudarja, da smo del mreže življenja, ki vzdržuje vsakega izmed nas in jo hkrati tudi vzdržujemo. Če se ena nit, vozel … odveže, celoten vzorec zaniha in se na novo prilagodi,« je zapisala Eva Petrič v vabilu na predstavitev parfuma.
Znak aI je ročno izdelan. Gre za ročno gravuro, ki likovno izhaja iz ročno izdelane idrijske čipke. Z aI naj bi uporabnik ali uporabnica parfuma ohranjala resonanco pri 432 Hz. Ta naj bi predstavljala tudi povezavo s kronsko čakro ali prehodom v razširjeno vesolje onkraj naših teles.
Avtorica novega parfuma pravi, da »izkušnja zaznavanja “aI” presega meje jezika, zavita v enigmo znanih not, občutenih na neznan način. To je čutno potovanje, kjer znano postane skrivnostno, saj smo zajeti v nov kontekst, matrico, ki presega običajne definicije parfumskih not«.
Teden dni kasneje pa bo Eva Petrič odprla še prostorsko in časovno instalacijo Totem za človeštvo – Drevo življenja, ki bo postavljena v Avstrijskem kulturnem forumu v New Yorku. Tega je ustvarila že lansko leto za Avstrijski kulturni forum za obeležitev vseh praznikov, ki priznavajo in širijo obstoj tukaj na Zemlji, leto za letom, ne glede na vero, kulturo, videz, spol, starost, jezik ali izobrazbo …
Totem je narejen iz različnih čipk in drugih materialov. Naročil ga ja je ACFNY za otvoritev newyorške praznične sezone. Vsako leto ga postavijo v preddverju poslopja, ki ga je zasnoval Raimund Abraham. Gre za skupek najdenih, recikliranih in ročno izdelanih čipk, zbranih iz različnih delov sveta, ki ponazarja medsebojno povezanost. Ta razstava bo na ogled do 6. januarja 2025.