Danes, 6. decembra praznujemo god sv. Nikolaja ali Miklavža, enega izmed najbolj priljubljenih svetnikov, s katerim je povezano tudi tradicionalno obdarovanje otrok. Na Slovenskem je svetemu Nikolaju posvečeno 120 cerkva.
Objavljeno: sreda, 6. december, 06:54 I besedilo: spletno uredništvo I fotografije: Anja Dolenc
Za svojega zavetnika, svetega Nikolaja častijo mornarji, brodarji in splavarji. Prve cerkve njemu v čast so postavljali ravno ob vodah. Ljubljanska stolnica, ki je posvečena sv. Nikolaju, je bila prvotno cerkev ljubljanskih ribičev in čolnarjev. Umetniki ga najpogosteje upodabljajo kot škofa s knjigo v roki, na kateri so tri kepe zlata oziroma tri jabolka. Upodabljajo ga tudi s sidrom ali ladjo s tremi fanti. Sveti Nikolaj je živel v 4. stoletju in je bil škof v mestu Mira v Mali Aziji, današnji Demre v Turčiji. Nikolaj v grščini njegovo ime pomeni zmaga ljudstva. Ko sta mu starša zapustila lepo premoženje, ga je razdelil med reveže, sam pa je postal redovnik. Ko je v Miri umrl škof, so se verniki odločili, da bodo za škofa izbrali tistega duhovnika, ki bo naslednje jutro prvi stopil v cerkev. To je bil ravno Nikolaj. Kmalu po smrti okrog leta 350 so ga začeli častiti kot svetnika.
Sveti Nikolaj je eden izmed najbolj priljubljenih svetnikov vzhodne Cerkve. V 19. stoletju se je skoraj po vseh slovenskih pokrajinah razširilo miklavževanje, obhod Miklavža s spremstvom na predvečer svetnikovega godu. Po legendi namreč ta svetnik na večer 5. decembra, z angeli in parkeljni hodi od hiše do hiše in pridnim otrokom prinaša darila, porednim pa šibe. Ponekod otroci za darila pripravijo čevlje, v katere položijo pisemce s svojimi željami ali pa na mizo nastavijo peharje, kjer Miklavž pusti darilca. Po nekaterih občinah tudi organizirajo miklavževanja, kjer za otroke običajno pripravijo dramske igre ali nastope otroških pevskih zborov in tako skupaj pričakajo prihod Miklavža.
Prav s takim namenom so se včeraj, na predvečer svetnikovega godu, družine zbrale v Godoviču, v cerkvi svetega Urbana. S pesmijo in gledališko predstavo so priklicali Miklavža, ki je vse zbrane nagovoril, otroke obdaril s praktičnimi darilci in obljubil, da se vrne spet prihodnje leto.