Svet občine Idrija je na rednem novembrskem zasedanju v četrtek, 16. novembra po hitrem postopku sprejel popravke občinskega proračuna za letošnje in prihodnje koledarsko leto. Razlog za oblikovanje rebalansa je v povečanih prihodkih, saj je občina dobila iz državnega proračuna denarna sredstva za poplačilo stroškov intervencij in sanacijo škode po letošnjih vremenskih ujmah. Dvignila pa se je tudi povprečnina kar bo v občinsko blagajno prineslo več denarja.
Objavljeno: petek, 16. november, 12:25 I besedilo: spletno uredništvo I fotografije: arhiv IN
Kot je na zasedanju občinskega sveta povedala vodja oddelka za finance in računovodstvo Margerita Strnad Kos je Občina Idrija prejela sredstva kot povračilo intervencijskih stroškov ob neurjih z dolgotrajnimi nalivi, močnim vetrom, točo in poplavljanjem hudournikov v dneh od 17. do 25. julija letos v višini 63.971 evrov ter 382.821 evrov intervencijskih sredstev za mesec avgust ob katastrofalnih poplavah v dneh od 4. do 31. avgusta, ob katerih je bil aktiviran Državni načrt zaščite in reševanja ob poplavah. Sredstva v skupni višini 446.792 evrov so bila dodana na proračunsko postavko 1323002 Intervencijski posegi na področju skupne komunalne rabe.
Na podlagi zakona o odpravi posledic naravnih nesreč in na podlagi predhodnega programa odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi poplav 4. avgusta 2023 so občine upravičene do sredstev za sanacije po poplavah. Občini Idrija je bilo za odpravo posledic naravne nesreče odobrenih 1.774.453 evrov in ta denar je že na bančnem računu občine iz katerega bodo plačevali račune za sanacijo v letu 2024. Za ta namen so v proračunu občine odprli 22 novih proračunskih postavk.
V rebalans proračuna za prihodnje leto so vključili tudi obnovo notranjosti starega zdravstvenega doma, saj občini letos zaradi prezasedenosti ni uspelo dobiti izvajalca za ta načrtovana dela. Po izjavi župana Tomaža Venclja ima občina sedaj podpisano gradbeno pogodbo z enim od izvajalcev, ki je že doslej opravljal različne prenove v zdravstvenem domu.
Zaradi zamude pri prenovi starega bolnišničnega poslopja se bodo korenito zamaknili tudi roki za selitve posameznih programov znotraj zdravstvenega doma. S tem pa je povezan tudi začetek izvajanja vsaj dveh programov, ki se bosta financirala iz sredstev državnega proračuna. Gre za regijski Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov in satelitski urgentni center. Ta bo dobil prostore v pritličju novega zdravstvenega doma a šele po izselitvi ambulant, ki sedaj delujejo v teh prostorih.
V popravljenem proračunu občine so zabeležena tudi sredstva, ki jih je občina prejela na razpisu za vlaganja v turistično infrastrukturo. Občini se bodo povečali tudi prihodki na osnovi višje dogovorjene povprečnine, ki bo v letu 2024 znašala 725 evrov na vsakega prebivalca občine. Občina bo dobila tudi za 297.000 evrov več dohodnine, še 20.000 evrov iz naslova uravnoteženja razvitosti občine ter 83.000 evrov za sofinanciranje plač zaposlenih v javnih zavodih.
Z večino glasov so občinski svetniki predlagani rebalans proračunov za leti 2024 in 2025 sprejeli.