Državnozborski poslanec Žan Mahnič in župan Občine Gorenja vas – Poljane Milan Čadež sta bila v četrtek, 6. februarja, gosta poslanskega večera, ki ga je v dvorani na Bukovem organiziral poslanec Andrej Poglajen. Ob predstavitvi aktualnih razmer v državi so gostje spregovorili tudi o lokalnih temah. Za slednje je bilo med številčno publiko veliko zanimanja.
Objavljeno: ponedeljek, 17. februar ob 10:30 | besedilo in fotografije: Damijan Bogataj
Ob pregledu aktualnih razmer na državni ravni je poslanec Žan Mahnič ocenil, da se še vedno soočamo z nedovoljenimi migracijami, da se število nasilnih dejanj migrantov povečuje in da se LGBT ideologija širi v vse pore javnega življenja. »Iz javnega denarja se financira delovanje te civilne družbe. Ta vlada jemlje šolam in vrtcem ter daje ta denar nevladnikom,« je povedal poslanec Žan Mahnič. Pri oceni razmer na lokalni ravni pa je ugotovil, da tudi na terenu »marsikje ni vse tako, kot bi moralo biti. Naša dolina je pridna, delovna in konservativna. Če bi bil tukaj župan naš Milan Čadež, potem bi bili ti plazovi ob cesti do Bukovega že zdavnaj sanirani,« je še dodal ter poudaril, da so s popoplavno sanacijo v Poljanski dolini zadovoljni. V situaciji, ko mora v dobro ljudi delovati kot poslanec opozicije, je pomembno, da mu uspeva s strpnim dialogom in argumenti prepričevati uradnike na ministrstvih, da z naklonjenostjo spremljajo sanacije po ujmah.
Da gre pri sanacijah po naravnih nesrečah za zahtevno in strokovno delo, je potrdil tudi aktualni župan Občine Gorenja vas – Poljane Milan Čadež, ki sodi v državnem merilu med župane z najdaljšim neprekinjenim stažem, saj to funkcijo opravlja že 19 let. Kljub temu da je sam izpostavljen član stranke SDS, ima z mnogimi nosilci odgovornih funkcij po številnih ministrstvih odlične odnose. Na zadnjih volitvah ni imel težav s protikandidati, saj se v občini nihče ni odločil za protikandidaturo.

»Delo in poštenost v naših krajih nekaj štejeta in to ljudje vedo. Svet naprej poganjamo tisti, ki vemo, kaj ljudje potrebujejo, in če je cilj jasno zastavljen, potem se vedno najde tudi pot do njega,« je povedal župan Milan Čadež in pri tem naletel na glasno odobravanje publike.
V njegovem 19-letnem županovanju se je zgodilo marsikaj. Tudi njegovo občino je leta 2014 prizadel žledolom, nato pa še vodna ujma z več kot 220 plazovi. Povsem na novo so morali postaviti sistem delovanja civilne zaščite, nakupili so novo opremo za gasilce in jih poslali na izobraževanja. Na občini so se zavedali, da je od občine, svetnikov, župana in uslužbencev občinske uprave odvisno, kako hitro bodo plazovi sanirani in kdaj bo odpravljena še druga škoda po poplavah. Pri njih še vedno velja stara modrost, ki jo je Milan Čadež ponovil tudi zbranim na Bukovem: »Ukop morma držet!«
Poslanec Andrej Poglajen, ki z veliko vnemo organizira poslanske večere, je na Bukovem zbranim spregovoril tudi o sodelovanju z lokalno skupnostjo. Ugotovil je, da v štirih mesecih, odkar poklicno opravlja to funkcijo, stikov z Občino Cerkno ni imel. Komentiral je tudi ugotovitev enega od udeležencev dogodka, da se na državni ravni desnica ne zna pametno povezovati. Da bi bilo to pametno in nujno, sta menila tudi Žan Mahnič in Milan Čadež ter dodala, da je to velika priložnost za vso državo. Občani so opozorili tudi na resne težave, ki jih na kmetijskih površinah povzroča velika divjad. Ta se pase po travnikih in njivah, upravljanje s populacijo jelenov, srnjadi ter divjih prašičev pa ni učinkovito.
Po mnenju Andreja Poglajna naj bi bila za to stanje kriva vlada, ki »vidi kmeta še vedno kot razrednega sovražnika,« ter dodal, da bo stranka SDS po skorajšnjem prevzemu oblasti »ukinila možnost, da bi nevladniki nadzorovali kmete.« Na vprašanje iz publike so se gostje razgovorili tudi o cestah. Med desetletja napovedovanimi novogradnjami je še vedno nerealizirana nova cestna povezava med Cerknim in Trebijo. Kljub številnim študijam in sestankom na najvišjih ravneh rezultatov ni. Milan Čadež je povedal, da je v pripravi državni prostorski načrt, Andrej Poglajen pa je dodal, da se lahko v treh letih pripravijo vsi potrebni dokumenti. Zakaj se projekt že 12 let skoraj ne premakne z mrtve točke, pa na Bukovem niso pojasnili.
Poslanskemu večeru, ki je v dvorano gasilskega doma na Bukovem pritegnil zelo veliko občanov, je sledilo neformalno druženje, na katerem so ugledni gostje občanom pojasnili še marsikaj.

