Kulturni dom Mokronog je bil v soboto, 14. oktobra prizorišče 24. izvedbe mednarodnega festivala »Ah, te orglice«, ki je po dobrih dveh desetletjih svojega poslanstva pred novim razpotjem. Potem, ko sta se zadnja dva festivala zaradi pandemije preselila na splet, se je letos glavno orgličarsko dogajanje spet odvijalo pred polnim avditorijem.
Objavljeno: torek, 24. oktober 2023 ob 13:03 | besedilo: spletno uredništvo I fotografije: arhiv Studia PraprotKa
Program koncerta je sestavila programska komisija, ki jo vodi uveljavljeni glasbenik in orgličar Miro Božič. Na koncertu so se predstavili orgličarji v različnih zasedbah in žanrih, med njimi dolgoletni prijatelji festivala in priznani glasbeniki, nekateri pa so na festivalu nastopili prvič.
Gala večerni koncert, poimenovan Stanetove orglice, je bil posvečen Stanetu Pečku, pisatelju, glasbeniku in scenaristu, ki mu je ljubiteljska kultura zlezla pod kožo. Bil je idejni oče festivala »Ah, te orglice«, s katerim je malo glasbilo postavil na koncertne odre in predstavil Mokronog tako v Sloveniji kot v tujini kot edinstvenega prijatelja temu nekdaj ljudskemu glasbilu. Festival se je začel v 90. letih v Trebnjem, a se je selil tudi po drugih krajih v Sloveniji, gostoval je tudi v Slovenski filharmoniji, in vsa leta promoviral orglice ali ustno harmoniko kot enakovrednega drugim instrumentom.
Letošnji 24. festival je ponovno uspel zbrati orgličarje iz vse Slovenije. Na koncertu so se nastopajoči predstavili v različnih glasbenih zvrsteh od ljudskega igranja, narodnozabavne glasbe, jazza, folk in bluza ter avtorskih skladb nastopajočih in skladb slovenskih skladateljev. Koncert je otvoril legenda festivala Marjan Urbanija s svojimi Sejmarji, ki že vrsto let navdušujejo publiko, prav tako pa so z zadnjo njegovo skladbo Ples metuljev in seveda obveznim bisom zaključili večer. Na koncertu so se predstavili tudi Francetovi ter Poljanski orgličarji, ki so na festivalu prvič zaigrali skupaj. Gre za dve uveljavljeni orgličarski skupini, ki poleg solo ustne harmonike uporabljajo tudi bas in akordične orglice. Izvedli so izdelane priredbe ljudskih pesmi.
V nadaljevanju so nastopile Loške orglice, ki so ženska skupina več solo harmonik, vodi pa jih Ivanka Prezelj. Vse tri skupine prihajajo iz Škofjeloškega, kjer je priljubljenost instrumenta zelo velika. Preloški muzikanti z Otom Nemaničem so zaigrali venček belokranjskih, koncert pa se je nadaljeval z glasbeno točko bluza dolgoletnega prijatelja festivala Roberta Ivačiča, ki je ritmično in zvokovno razvnel občinstvo. Koncert so v drugo polovico pripeljali Dinko Hrabrič s svojo priredbo Šifrerjeve skladbe Poglej ga, novo jutro ter Sorški orgličarji, ki so pod vodstvom prof. Damirja Fajfarja pravcati orkester ustnih harmonik z odlično izbranim in izvedenim programom.
Miran Mohar, sicer umetnik, član skupine IRWIN, je s kitaristom Alešem Strajnerjem, ki je v mladih letih igral pri legendarni zasedbi Mladi levi, je izvedel novo skladbo Ko bi bil bogat, noviteto prirejeno za orglice skladatelja Alda Kumra, ki se je koncerta tudi udeležil. Da je instrument še kako živ in zanimiv za mlade, pa sta dokazala Jernej Vindšnurer, uveljavljeni jazz basist in odlični orgličar v spremljavi kitarista Jureta Maliča s svojo izjemno izvedbo Privškove Nad mestom se dani in ljudske skladbe Pastirče.
Sledil je sklepni »obračun treh orgličarjev«, ki so v nastopu dokazali vso barvitost in bravuroznost tega inštrumenta. »Obračun« so izvedli uveljavljena dueta Miha Erič & Tilen Stepišnik ter Miro Božič & Benjamin Barbarič (orglice & kitara) – vsi skupaj sestavljajo glasbeni sestav Točno ob osmih, tokrat pa se jim je pridružil tudi orgličar Valter Klemenčič. Z energično in napeto glasbo je ekipa prepričljivo pripeljala koncert proti koncu.