V soboto, 11. januarja začne v prostorih zdravstvenega doma z delom nadomestna ambulanta. S to pozitivno novico je direktor ZD Tomaž Glažar seznanil člane sveta občine, ki so o problematiki delovanja zdravstvenega doma razpravljali na rednem januarskem zasedanju.
Objavljeno: petek, 10. januar 2025 ob 7:03 | besedilo: Damijan Bogataj | fotografije: arhiv IN, Freepik
V obširnem poročilu je povzel kronologijo reševanja pereče problematike družinskih zdravnikov v zadnjih letih. Projekt delovanja ambulante za neopredeljene, po odhodu specializantov in preobremenjenosti v delo ambulante vključenih zdravnikov ter neplačevanja programa s strani zavarovalnice, ni bil več izvedljiv in tako je moralo vodstvo javnega zavoda napovedati ukinitev ambulante s koncem koledarskega leta. Z novim letom sta stopila v veljavo nov zakon in pravilnik, ki uveljavljata nadomestne ambulante v katerih lahko občani brez izbranega zdravnika dobijo zdravstveno oskrbo. ZD Idrija je dobila 0,8 programa s katerim bo lahko ublažila stisko prenekaterega občana. Ta trenutek ima ZD Idrija sklenjene dogovore z več zdravniki za izvajanje 2/3 odobrenega programa. Za preostalo tretjino bodo poskrbeli v prihodnjih tednih.
Številni občani so se na krizo v ZD Idrija odzvali tako, da so si našli izbranega zdravnika v kateri od sosednjih občin. Kot je povedal direktor, sedaj tudi do 50 bolniških kartonov na teden pošiljajo v druge zdravstvene domove, kjer so si občani Občine Idrija našli nove zdravnike. Po oceni direktorja vlada v zavodu dobra delovna klima in uveljavljeno je visoko medosebno spoštovanje.
Zaradi zaostrenih razmer v zavodu se je v ponedeljek, 6. januarja na izredni seji sestal svet zavoda, ki ga vodi Bogdan Tušar. Ta je občinskim svetnikom povedal, da so pregledali trenutno situacijo in ugotovili, da imajo ambulante in zdravniki nadpovprečno obremenitve, tako po številu opredeljenih pacientov kot tudi obsegu opravljenega dela. »Vodstvo si res prizadeva da bi se stvari uredile, ne more pa delati čudežev,« je še povedal predsednik sveta zavoda, ki ob sistemskih spremembah vidi rešitev le v prihodu nove generacije zdravnikov specialistov družinske medicine. Po njegovi navedbi je 1. januarja 2025 na območju Občine Idrija živelo 11.673 zavarovanih oseb, ki so imeli pravico do osnovnega zdravstvenega varstva. Od tega pa jih 1.357 ni imelo izbranega osebnega zdravnika. Kot je povedal strokovni vodja zavoda zdravnik specialist pediatrije Miloš Simov, v vseh 13. letih, odkar je zdravnik v Idriji, razmere še nikoli niso bile tako zaostrene.
»Problemi se samo kopičijo in vsem je postalo jasno, da tako ne bo šlo več naprej, saj so zdravniki obremenjeni preko vsake razumne meje. Ob delu v ambulanti morajo delati še v enoti nujne medicinske pomoči in dežurati v nočnih terminih in ob koncih tedna.« Z direktorjem sta si prizadevala za to, da bi nevzdržno stanje predstavila tudi na ministrstvu za zdravje, a na prošnjo za sprejem nista odgovorila niti ministrica niti državni sekretar.
V razpravi je Lovrenc Habe izrazil skrb, da bo ob takem osipu pacientov, zdravstveni dom v poslovnem smislu zdrknil v izgubo. Natalija Kovač Jereb je bila kritična do nasvetov naj si občani poiščejo osebnega zdravnika v oddaljenih občinah in pohvalila tudi medicinske sestre za požrtvovalno delo. Davorin Lampe je direktorjevo napoved ukinitve nadomestne ambulante v začetku decembra označil kot primer neprimerne komunikacije in terjal točne podatke o številu občanov, ki so svoje zdravnike našli izven občine Idrija. Ob takih trendih je napovedal zlom zdravstvenega sistema na primarni ravni.
Simon Permozer je razpravljal o tem, da lahko specializanti tudi po končani specializaciji odidejo kamorkoli, kar kljub dobrim obetom lahko prinaša kar veliko skrbi za prihodnjo kadrovsko popolnitev ambulant v Idriji. Od direktorja je zahteval pripravo kadrovskega načrta iz katerega bo jasno razvidno kako bo zavod v prihodnje uravnaval število zaposlenih zdravnikov.
Tita Stanek Zidarič je bila kritična do predlogov, ki jih je direktor zapisal v gradivu za zasedanje seje sveta občine. Zahtevala je jasnejši načrt poslovanja za prihodnja leta, ter konkretne in oprijemljive podatke. Tatjana Majnik je terjala podatke o zasedenosti ginekološke ambulante in kako bodo rešili zadrego občani, ki se v teh dneh vračajo z operacij in morajo prevezovati rane. Miranda Groff Ferjančič pa je predlagala naj občinski svet na vsaki seji obravnava to akutno problematiko.
Erik Logar je bil kritičen do neodzivnosti ministrstva. Pozval je predstavnike političnih strank, ki imajo kakršnokoli povezavo z vlado, da odprejo vrata pri odločevalcih v Ljubljani in ugotovil, da »tukaj gre očitno za politično in ne za strokovno vprašanje«. Na povedano se je odzval župan Tomaž Vencelj z ugotovitvijo, da je postavljen v nevzdržen položaj, ko ministrstvo nikomur ne odgovarja »in če tam nimaš nikogar, ki bi ti odprl vrata ne prideš nikamor.« Na povedano pa se je odzval Bojan Režun z informacijo, da je stranka SD zahtevala termin na ministrstvu, a o tem niso seznanili javnosti, saj »tiha diplomacija včasih deluje bolje kot obešanje na veliki zvon.« Natalija Kovač Jereb je v sklepu obravnave te problematike še ugotovila, da gre očitno za razgradnjo javnega zdravstva, saj se pojavlja vse več zasebnikov s koncesijo, ki samo čakajo na razpad sistema.