Policisti Policijske postaje Idrija v teh dneh iščejo nepridiprava, ki je minuli konec tedna ukradel kolo. Po doslej zbranih podatkih se je tatvina zgodila v stanovanjskem bloku v Gregorčičevi ulici, kjer je imel lastnik shranjeno kolo pod stopniščem.
Objavljeno: četrtek, 3. oktober 2024 ob 7:26 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv IN
Ko je ugotovil, da so mu kolo ukradli, je nemudoma poklical policijo, saj vrednost kolesa ni bila zanemarljiva. Po podatkih policije je nepridiprav odpeljal gorsko kolo s polnim vzmetenjem znamke Rog Machine Blizzard XCM 30/29, svetlo rdeče barve, ki je vredno kar 1.500 evrov. O kaznivem dejanju so policisti obvestili preiskovalnega sodnika Okrožnega sodišča in okrožno državno tožilko v Novi Gorici.
Ob tej tatvini dragega kolesa policisti opozarjajo, da so tatvine koles pogosta kazniva dejanja, saj je v Sloveniji ukradenih oziroma prijavljeno pogrešanih letno približno 3.000 koles. Tatovi tudi niso izbirčni. Kradejo vse vrste koles iz kletnih prostorov, garaž, hodnikov večstanovanjskih objektov in podobno, ne glede na vrednost in znamko koles. Zanje je najbolj pomembno, da je njihov podvig čim bolj enostaven. Policisti zato občanom svetujejo, naj upoštevajo osnovne zaščitne ukrepe in svoje kolo dobro zavarujejo in tako tudi sami pripomorejo k temu, da bo njihova lastnina bolj varna. Kolo naj bo vedno zavarovano s kakovostno ključavnico, tudi če ga zapustite le za krajši čas, priklenjeno naj bo tudi ob stabilen predmet.
Prav tako policisti svetujejo, da si občani zapišejo podatke o kolesu in ga tudi fotografirajo. Niso redki primeri, ko oškodovanci ob prijavi tatvine vedo povedati le znamko in barvo svojega kolesa, drugih podatkov pa ne in to policistom otežuje iskanje. Več kot je podatkov, ki jih policisti dobijo ob prijavi tatvine, večja je možnost, da se kolo identificira in nazadnje tudi vrne lastniku. Smiselno je tudi pregledati seznam najdenih predmetov na spletni strani policije. Večkrat se zgodi, da storilci kolo uporabijo samo kot transportno sredstvo in ga potem zavržejo. Takšna kolesa so evidentirana kot najdena. Če ni mogoče ugotoviti lastnika, so pozneje prodana na dražbi najdenih stvari, ki jo organizira Finančna uprava RS.