Malo ljudi ve, da je bila Idrija nekoč povezana z zunanjim svetom preko ozkotirne vojaške železnice, imenovane feldban (iz nemških besed feld – polje in bahn – železnica). Zgodovina te posebne železniške povezave sega v čas prve svetovne vojne.
Objavljeno: sreda, 2. oktober 2024 ob 11:05 | besedilo: Martina Pišlar | fotografije: arhiv Geopark Idrija
Po padcu Gorice in umiku avstro-ogrske vojske na levi breg Soče avgusta 1916, so se pojavile potrebe po novih oskrbovalnih poteh za ta del soške fronte, zlasti prek Trnovskega gozda. Tako so septembra istega leta začeli graditi ozkotirno železnico, sprva na konjsko vleko, kasneje pa tudi na motorni pogon.
Proga je potekala od Logatca, kjer je že prej obstajala železniška povezava proti Godoviču. Tam se je železnica razdelila na dva kraka: eden je vodil proti Zadlogu, kjer se je nadaljeval sistem žičnic, drugi pa proti Idriji in naprej do Straže. Ta železnica je obratovala dobro leto dni, vse do preboja soške fronte pri Kobaridu oktobra 1917.
Danes lahko del te zgodovinske železnice odkrijemo na pohodni poti, ki poteka po dobro ohranjeni trasi feldbana iz Godoviča do Idrije. Pot se začne v Godoviču in sledi Francoski cesti do vrha Ključ, nato se spusti v sotesko Strug. Tam nasproti plezalnega centra Strug pri “vekslu” zavije nazaj proti Idriji in se po nekaj sto metrih priključi cesti Podroteja–Idrijska Bela.
Izhodišče na feldban bo odslej jasno označeno – postavljena nova informativna tabla, bo obiskovalcem predstavila zgodbo feldbana. Označitev poteka v sklopu izvajanja projekta Divje točke, ki poleg omenjene table vključuje tudi označitev naravne vrednote Divje jezero, ter vzpostavitev vstopne točke Divja bajta. Projekt se zaključi septembra 2025.