Na predvečer svetovnega dneva poezije, so na povabilo Kosovelove knjižnice v Sežani gostovale tri pesnice, Darinka Kozinc, Olga Kolenc in Sabina Vostner, ki jih povezuje nedavno izdana knjiga njihove poezije z naslovom Svetloba štirih, ki jo je uredil Jože Janež.
Objavljeno: sobota, 22. marec 2025 ob 8:32 | besedilo: Danijel Vončina | foto: Meta Bajc
Čitalnica Kosovelove knjižnice v Sežani je nudila varno zavetje ljubiteljem poezije in trem pesniškim ustvarjalkam, avtoricam v zbirki Svetloba štirih objavljenih pesmi. V zanimivem in izčrpnem pogovoru o poeziji, vzgibih za nastajanje verzov, različnih pesniških svetovih in pesniškem jeziku je Sabina Vostner izpostavila svojo večjezičnost. Nekdaj je bila razpeta med Slovensko Bistrico in Moskvo, danes je njeno bivanjsko okolje Gorica v Italiji. Kot glasbenica zelo dobro razume pomen ritma v poeziji, saj je številne svoje pesmi tudi uglasbila. V svojem pesniškem svetu prepleta različne jezike, a to počne nezavedno. Osvobojena mladostnega skrivanja dvojnega jezikovnega porekla se danes suvereno podaja na pesniške poljane brez strahu, da bi bila narobe razumljena. Publiko v Sežani je očarala tudi s svojimi interpretacijami pesmi, ki so izšle v zbirki Svetloba štirih. Poleti 2023 je dva tedna bivala v Pisateljski rezidenci v Idriji, kjer je nastal tudi njen novi pesniški cikel.

Povsem drugačen je pesniški svet Olge Kolenc, ki je mlada leta preživela na Vojskem nad Idrijo. Tam se je naužila živega stika z naravo, zato so podobe senožeti, neskončnih travnikov in cvetličnih zaplat neobhoden element njenih pesniških podob. V letih ustvarjanja se je izmojstrila tudi v sestavljanju haikujev, ki zaradi svojih zakonitosti in kratke forme sodijo med najzahtevnejše pesniške oblike. Publiki v Sežani je prebrala več svojih pesmi in s posebnim poudarkom tudi serijo haikujev. Kar nekaj jih je prejelo tudi odlične ocene poznavalcev ter nagrade na pesniških natečajih in tekmovanjih.
Darinka Kozinc je v svetu literature bolj znana kot prozna ustvarjalka. V svoji skromnosti pesniškemu opusu ne pripisuje posebnega pomena, a hkrati priznava, da ji pesniško snovanje predstavlja pomemben del ustvarjanja. Skozi, v zbirki objavljen, cikel pesmi se prepleta njena nezgrešljiva povezanost z gozdovi in drevesi. Užaloščena ob podobah posekanih dreves ugotavlja, da imajo tudi drevesa svoja srca in zato si zaslužijo spoštljivejši odnos.
Zadnji, četrti razdelek v knjigi pesmi, je posthumno namenjen ustvarjalnosti Andrejke Jereb iz Idrije. Poznavalci so jo že za življenja cenili kot izvrstno pesnico. Izdala je štiri samostojne pesniške zbirke, ki jih številni ljubitelji poezije zelo cenijo. Njene pesmi so na predstavitvi v Sežani prebirale Sabina Vostner, Darinka Kozinc in Olga Kolenc. Založba Bogataj, ki je zbirko Svetloba štirih izdala in založila, je v sklopu obeleževanja svetovnega dneva poezije vsem kupcem Svetlobe štirih podarila izvod pesniške zbirke Presledek v času, ki jo je leta 2009 objavila pesnica Andrejka Jereb.
Pesniško turnejo bodo pesnice nadaljevale konec meseca maja na Vojskem, kamor so jih povabili organizatorji ugledne prireditve Šinkovčevi dnevi poezije.





