V torek, 12. marca je v sejni sobi Občine Idrija potekal že 34. medobčinski otroški parlament v organizaciji Zveze prijateljev mladine Idrija. Mladi parlamentarci iz osnovnih šol Idrija, Spodnja Idrija, Črni Vrh in Cerkno so že drugo leto razpravljali na temo Duševno zdravje otrok in mladih.
Objavljeno: petek, 22. marec 2024 ob 10:52 | besedilo in fotografija: Sabina Vidmar
V uvodni rubriki “Kje pa vas čevelj žuli”, so neposredno nagovorili oba župana, jima povedali kje v lokalnem okolju vidijo težave v svojem vsakdanu in tudi predlagali nekatere rešitve. Idrijski župan, Tomaž Vencelj in Gašper Uršič, župan Občine Cerkno, sta se jim prijazno posvetila in jim odgovorila na prav vsak njihov žulj ter jih spodbudila, da jima lahko predloge podajo tudi med letom.
Mladi parlamentarci so nato predstavili med letom izvedene projekte in zaključke šolskih parlamentov. Izvedenih projektov je bilo veliko in mladi parlamentarci so jih s ponosom predstavili. Sledilo je delo po skupinah in razprava. Njihov pogled so predvsem usmerili na to kaj želijo, da bi se v prihodnje spremenilo na šolah, saj menijo, da ima to velik vpliv na njihovo duševno zdravje. Želijo si predvsem več medgeneracijskega druženja, prostočasnih dejavnosti, skupnih dejavnosti med generacijami ter pomoči pri učenju. Bolj razporejena ocenjevanja, več življenjskih vsebin, športa, pouka v naravi, dela v skupinah in projektnega dela. Osredotočili so se tudi na temo digitalizacije. Želijo si več aktivnosti na tem področju, računalništva, informacij o varnosti na spletu, izobraževanj mlajših generacij, ki že imajo dostop do spleta, vendar premalo znanja. Zelo pomembno se jim zdi tudi, da bi imeli v šoli prostor namenjen druženju in sproščanju, ki bi bil kontroliran. Več zabavnih, interaktivnih tehnik učenja, vključitev športa ter dodatnega izobraževanja učiteljev na to temo.
Da bi se izognili stresu bi morala biti tudi vsa ustna ocenjevanja napovedana. Da bi učitelji lažje razporedili ocenjevanja menijo, da bi morali vsi učitelji vpisovati tudi ustna ocenjevanja v sistem, da bi potem ostali učitelji lažje razporedili ocenjevanja. Želijo si, da bi v šolo vključili sprostitvene dejavnosti, kot so joga, vizualizacija, tehnike sproščanja, povabilo zunanjih svetovalcev, različne dejavnosti. Izobraževanja za starše o duševnem zdravju bi bila lahko vključena v obvezne roditeljske sestanke, povabljeni bi bili starši in otroci. Želijo si tudi več ozaveščanja o medvrstniškem nasilju, vendar pod pogojem, da bi bili predavatelji kvalitetni, iznajdljivi in prepričljivi. Morale bi obstajati posledice za tiste, ki delavnic ne bi jemali resno. Nekatere od predlogov jim je na šolah že uspelo uresničiti, nekatere pa še bodo.
Ob zaključku srečanja so izvolili še predstavnike za regijski in nacionalni parlament. Na regijskem parlamentu, ki bo 27. marca v Ajdovščini, bodo učence iz šol na Idrijskem in Cerkljanskem zastopali Julija Raspet in Ajda Škvarča iz OŠ Cerkno, Nejc Novak in Lovro Kurtanjek iz OŠ Idrija, Mirjam Krevs iz Črnega Vrha ter Špela Ajdišek iz OŠ Spodnja Idrija.
Na nacionalnem otroškem parlamentu, ki bo potekal v Državnem zboru 8. aprila jih bo zastopala predstavnica OŠ Cerkno Julija Raspet kot delegatka in Ajda Škvarča kot novinarka.