Pošta Slovenije je na sedežu podjetja Pipistrel v Ajdovščini predstavila novo priložnostno poštno znamko, ki jo je posvetila Ivu Boscarolu, pionirju električnega letalstva in človeku, ki je postavil nove standarde svetovne letalske industrije. Na slovesnem dogodku je zbrane nagovoril podžupan Občine Ajdovščina Dejan Pišot, kulturni program so oblikovali učenci OŠ Šturje in Glasbene šole Vinka Vodopivca Ajdovščina.
Objavljeno: četrtek, 5. december 2024 ob 7:34 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv Pošta Slovenije
Predstavitve nove priložnostne poštne znamke, s katero je Pošta Slovenije obeležila veliko ime in živo legendo letalstva Iva Boscarola, se je poleg gostiteljev, direktorja podjetja Pipistrel Gabriela Masseya in podžupana Občine Ajdovščina Dejana Pišota udeležil tudi direktor marketinga in področja paketov na Pošti Slovenije Matej Raspet. Ta je med drugim poudaril, da so v Pošti Slovenije zelo ponosni na izdajo znamke Ivu Boscarolu saj gre za človeka, ki je postavil nove standarde v svetovni letalski industriji, ob tem pa še za velikega humanitarca, ki s svojimi dejanji in prispevki navdihuje mnoge. “Verjamemo, da bo po znamki, ki jo danes predstavljamo, veliko zanimanje ne le med filatelisti, temveč tudi med širšo javnostjo, kajti Ivo Boscarol je s svojimi dosežki pustil neizbrisen pečat tako v Sloveniji kot v svetu.”
Prvo znamko je članica poslovodstva Pošte Slovenije v promet dala simbolično, in sicer z izročitvijo znamke Ivu Boscarolu, ki je ob tem povedal: “Biti upodobljen na znamki nacionalne pošte še za časa življenja je velika redkost in seveda velika čast zame. Med vsemi prejetimi priznanji prav gotovo zaseda posebno mesto, saj prihaja iz institucije, ki ni direktno povezana z letalstvom in moje dosežke predstavlja širšemu krogu ljudi doma in prek filatelistov po vsem svetu.”
Poštno znamko je oblikoval Robert Žvokelj, natisnili pa so jo v tehniki 4 barvnega offset tiska v Zagrebu na Hrvaškem, na 102 gramskem papirju in v polah po 16 znamk. Pri dodelavi so uporabili model zobčanja v grebenastem razmerju 14 : 14.
Sandi Sitar, priznani zgodovinar s področja tehnike, je ob izdaji znamke zapisal, da je letenje kot eden najbolj primernih življenjskih pojavov na našem planetu staro okoli 150 milijonov let in je potekalo skozi zgodovinska obdobja brez človeka ter z njim. “Zgledovanje po ptičjem letenju je bilo dolgo navdih za tovrstna človeška prizadevanja, dokler ni postalo zaradi neuresničljivosti bolj ovira kot vzor. Genialni umetnik, znanstvenik in izumitelj Leonardo da Vinci je okoli leta 1500 skiciral vrsto letenju namenjenih naprav na mišični pogon, vendar je spoznal, da na ta način ne bo uspeha. V 18. stoletju se je pojavila nova možnost: letenje z baloni, napravami, lažjimi od zraka (brata Montgolfier, 1783). Osemnajsto stoletje je bilo nato v znamenju zračnih plovil, lažjih od zraka. Sočasno pa so znanstveniki izpopolnjevali naprave, težje od zraka, in ob koncu 19. stoletja omogočili brezmotorno (Otto Lilienthal, 1896), naposled pa tudi motorno letenje (brata Wright, 1903). V naslednjem obdobju je postalo inovativno letalstvo eno najhitreje razvijajočih se prometnih in tehničnih področij.“
Ivo Boscarol, ki je letnik 1956, je po mednarodnih merilih vrhunski proizvajalec ultralahkih in eksperimentalnih letal. Po začetkih v športnem letenju je prešel k razvoju in izdelavi letal, ki jih označujejo najvišje tehnične, varnostne, estetske in do okolja prijazne lastnosti. Vizionarsko je vključil v klasično osnovo najmodernejšo tehnologijo, njegove proizvodne enote po svetu pa so vseskozi tudi laboratoriji novega koncepta in filozofije letenja. V svetu letalstva je znan kot pionir električnega letalstva, za kar je prejel tudi naziv Živa legenda letalstva.
Na izdajo znamke so sedaj ponosno tudi Ajdovci, saj bo znamka pomembno prispevala k promociji mesta in celotne lokalne skupnosti. Znamka Iva Boscarola je že tretja v nizu poštnih znamk, ki so povezane z Ajdovščino. Prva je bila izdana leta 1994 in je posvečena obletnici bitke pri Mrzli reki, leta 2022 pa je Pošta Slovenije izdala znamko s podobo rimske utrdbe Castra. “Naj znamka pusti pečat na raznolikih poštnih vsebinah, Ivu Boscarolu pa da krila za snovanje novih presežkov,” je na slovesnosti še dejal podžupan Dejan Pišot.