Na današnji 4. december goduje sveta Barbara, zavetnica rudarjev, vojaških inženirjev, orožnikov in vseh drugih, ki so delali s topovi in eksplozivi. Na pomoč jo kličejo ob grmenju in strelah ter ob nesrečah, ki so posledica eksplozij smodnika. V Sloveniji je njej posvečenih 18 cerkva, v številnih ostalih pa najdemo vsaj njen kip ali drugo upodobitev.
Objavljeno: sreda, 4. december 2024 ob 12:30 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv IN, arhiv GDRI, Robert Zabukovec
Kakor pravi legenda, je bila Barbara hči bogatega pogana z imenom Dioskur, ki je bil izjemno posesiven. Da bi nadziral njene socialne stike in vplive nanjo, je sezidal stolp in Barbaro zaprl vanj. Kljub temu je prek Origenovih spisov in služinčadi prišla v stik s krščansko vero. Ko očeta ni bilo doma, se je dala krstiti, služabnike pa je prosila, naj na stolpu poleg dveh že obstoječih okenc naredijo tretje, da jo bodo tako trije snopi svetlobe spominjali na sv. Trojico. Ko je prišel oče in izvedel, kaj se je zgodilo, je pobesnel. Hčer je izročil sodnikom, bilo je leto 306, čas krutih Dioklecijanovih preganjanj kristjanov. Sodniki so Barbaro obsodili na smrt z obglavljenjem, oče, od vedno zagrizen nasprotnik kristjanov, pa se je ponudil, da bo sodbo izvršil sam. Oče Dioskur je v imenu države obglavil lastno hčer Barbaro. Kot pripoveduje legenda ga je za kazen na poti domov zadela strela, ki je použila njegovo telo. Barbara naj bi umrla 4. decembra leta 306 v rodni Nikomediji v provinci Bitiniji v Mali Aziji.
Idrijski rudarji so se vseh 500 let delovanja rudnika priporočali sveti Barbari. Njej je bila posvečena tudi cerkev na Mestnem trgu, ki so jo začeli graditi leta 1622, leta 1950 pa je bila podrta. Danes se po njej imenuje ulica v središču mesta. Po njej se imenuje tudi restavracija nad Antonijevim rovom, najstarejšim vhodom v rudnik v Evropi. V Idriji je še živa tradicija, da za god svete Barbare s sadnega drevesa gospodar utrga vejico in jo v hiši na toplem postavi v vodo in ta vejica za božič vzcveti.
»Te vejice nas spominjajo, da je tudi takrat, ko je vse mrtvo, ko se zdi vse daleč proč, nekje pri nas še vedno popek, ki ima vzcveteti. Upanje, brez katerega človek ne more živeti, brez katerega ni moglo živeti na tisoče naših prednikov, ki so se vsak dan spuščali v globine pod Idrijo,« je ob prazniku zapisal idrijski župnik Marko Rijavec. Sveta Barbara je tudi sozavetnica župnije. Tako kot vsako leto bo tudi letos ob 19. uri maša v kripti cerkve sv. Barbare pod Mestnim trgom.
Za prav posebno glasbeno popotnico prazniku so na predvečer letošnjega praznika poskrbeli člani idrijske godbe. V več komornih sestavih so nastopili na različnih mestih v Antonijevem rovu in z glasbo pričarali prav posebno vzdušje.