S 1. oktobrom se začenja zadnji kvartal koledarskega leta. Ta dan je razglašen tudi za svetovni dan starejših, vegetarijanstva, kave, glasbe in arhitekture. Največ pozornosti bodo danes seveda deležni starejši, saj je tudi v naših krajih iz leta v leto več ljudi, ki zadnje obdobje življenje živijo kakovostno in doživijo visoko starost.
Objavljeno: torek, 1. oktober ob 8:00 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: Freepik
Običajni spremljevalci starejših so tudi take in drugačne težave z zdravjem. Iz nedavno objavljenih podatkov Nacionalnega inštituta za javno zdravje izhaja, da imajo prebivalci občine Idrija manj težav zaradi povišanega krvnega tlaka in sladkorne bolezni kot velja za državno povprečje. Manj je zabeleženih tudi bolnišničnih obravnav zaradi srčne kapi saj je bilo teh v občini Idrija v letu 2023 1,6 na 1000 prebivalcev, v Sloveniji pa 2,0. Podatki veljajo za starostno skupino od 35 do 74 let.
Pri starejših prebivalcih občine je bila stopnja bolnišničnih obravnav zaradi zlomov kolka 6,1 na 1000, v Sloveniji pa 6,2. Delež uporabnikov pomoči na domu je bil višji od slovenskega povprečja, višja od tudi državnega povprečja pa je stopnja umrljivosti zaradi samomora. Ta je bil v občini Idrija 22 na 100.000 prebivalcev, v Sloveniji pa 18.
Zanimivi so tudi podatki o dejavnikih tveganja za zdravje in preventivo. V ta sklop na zavodu uvršajo podatke o stopnji bolnišničnih obravnav zaradi poškodb v transportnih nezgodah. V lanskem letu je bilo teh v občini Idrija 1,4 na 1000 prebivalcev, v Sloveniji pa 1,1. Višji od slovenskega povprečja je bil tudi delež prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji. Idrijčani pa so nad državnim povprečjem tudi po odzivnosti v preventivnih zdravstvenih programih. Odzivnost v programu Svit, v katerem iščejo rak debelega črevesa in danke, je bila v Idriji 71,2 %, v Sloveniji pa 63,4 %. V programu Zora, v katerem iščejo primere raka materničnega vratu, pa je bila odzivnost v občini Idrija 74,2 %, v Sloveniji pa 71,4 %.
Tako mlade kot starejše pa druži tudi ljubezen do kave. Prvi oktober namreč velja tudi za mednarodni dan kave. Kava je svoj praznik dobila 1. oktobra 2015 na razstavi Expo v Milanu. V Sloveniji povprečen prebivalec letno porabi od 5 do 6 kilogramov kave, kar pomeni, da popijemo okoli 1,5 do 2 skodelici kave na dan. Pitje kave je zakoreninjeno v slovenski kulturi, predvsem v obliki tradicionalnih kavic ob druženju ali delu.