V prepletu verzov novejših slovenskih popevk se je v organizaciji Osnovne šole Idrija zadnje decembrske dni v Rudniški dvorani v Idriji odvijala že tradicionalna prireditev ob dnevu samostojnosti in enotnosti, poimenovana »Bela, modra rdeča – naša sreča«.
Objavljeno: sreda, 3. januar 2024 ob 13:10 | besedilo: Lidija Kaicin I fotografije: Robert Zabukovec
Vsako leto je prireditev tematsko obarvana v duhu državnega praznika z namenom, da bi tako učencem kot krajanom skozi mozaik raznovrstnih točk pokazali, kako velika mora biti ljubezen do domovine in njenih simbolov. Spoštljiv odnos do države izkazujemo tudi s spoštovanjem državnih simbolov. Slovenska zastava je poleg grba in himne najbolj prepoznaven simbol Republike Slovenije, ki predstavlja pripadnost naši državi, naši domovini. To spoštovanje je izraz domoljubja – ljubezni do Slovenije.
Letos smo zrcalo tematske prireditve v osrednjem delu večera zato nastavili naši edinstveni slovenski zastavi, njenemu videzu, pomenu in pravilnemu izobešanju. Želeli smo opozoriti tudi na 7. april – dan slovenske zastave, ki je mnogim manj poznan, a vseeno pomemben za našo državo. Ob dnevu slovenske zastave se namreč spominjamo dogodka, ko je 7. aprila 1848 slovenski študent Lovro Toman z isto mislečimi v Ljubljani prvič izobesil slovensko narodno zastavo, ki ima tako korenine že v daljnem letu 1848. Na mestu prvega izobešanja vsako leto zamenjajo slovensko zastavo, ki plapola nad spominsko ploščo, sestavljeno prav tako v simboliki slovenske zastave: bel apnenec izvira iz Lipice, sivo modri peščenjak iz Slovenske Istre in rdeči marmor iz Hotavelj. Kamni so postavljeni v različnih ravneh, kar poustvarja dinamiko valovanja zastave.
Poleg zastave, ki je bila glavno vsebinsko vodilo letošnje prireditve, smo le tej dodali tudi živahnejši utrip z novejšimi slovenskimi skladbami v vokalnih, instrumentalnih ter vokalno-instrumentalnih zasedbah, kjer smo se tudi letos povezovale izobraževalne, glasbene in plesne lokalne ustanove ter posamezniki: učenci in učitelji Osnovne šole Idrija, mentorji in učenci Glasbene šole Idrija, sveži glasbeni Duo Snack, varovanki Žige Laknerja, plesni klub Nastje Lakner Čavlović. Prireditev smo s pesmijo in združeno tudi sklenili: v duhu božično-novoletnih praznikov ter s tradicionalno pesmijo Za Slovenijo živim, kjer so se na odru pridružili vsi nastopajoči.
Na dopoldanskih šolskih ali popoldanski javni prireditvi v počastitev državnemu prazniku so učencem in krajanom spregovorili župan Občine Idrija Tomaž Vencelj, ravnateljica Osnovna šole Idrija Ivica Vončina, predsednik združenja Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Idrija-Cerkno Jurij Kavčič ter vodja cerkljanskega muzeja Milojka Magajne.
Hvala vsem, ki so prireditev pomagali vsebinsko in tehnično soustvariti.