Nedeljskega referenduma o uveljavitvi zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja se je na območju občin Idrija in Cerkno udeležilo 45,71% od 13.245 volilnih upravičencev.
Objavljeno: ponedeljek, 24. november 2025 ob 7:02 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv IN
Udeležba je bila sicer višja kot na zadnjem posvetovalnem referendumu, a v primerjavi s podatki iz sosednjih občin slaba, saj so zabeležili v Škofji Loki 54,99 %, in Ajdovščini 50,16 %. Slabša od Idrije je bila udeležba v Logatcu 47,07 % in podobna v Tolminu, kjer se je na volišča odpravilo 45,19 % volilnih upravičencev.
Tako kot v državi, so tudi volivci občin Idrija in Cerkno večinsko glasovali proti uveljavitvi zakona. Po preštetju vseh glasovnic je za uveljavitev zakona glasovalo 2,544 volivcev ali 43,31 %, proti pa 3,469 kar je 57,69 %. Podobno so glasovali tudi v sosednjih volilnih okrajih, le da je bilo v Logatcu 59 %, v Ajdovščini pa kar 69 % volivcev proti. Še višji odstotek so zabeležili v Škofji Loki, kjer je proti glasovalo kar 71 % udeležencev referenduma.


Na dan referenduma je bilo na območju občin Idrija in Cerkno odprtih 37 volišč, kjer je glasovanje potekalo brez posebnosti in morebitnih pritožb. Iste komisije v mesecu marcu čaka izpeljava glasovanja na rednih državnozborskih volitvah. Jeseni bomo volilni upravičenci volili še nove svete KS, občinske svete in župane. Izpeljava lokalnih volitev pa bo v pristojnosti občinskih volilnih komisij.







Obiskovalcev skupaj : 68454
Prikazov skupaj : 186488
Trenutno : 29

