Zdravstveni dom v Idriji bo konec leta ukinil nadomestno ambulanto, v katero so lahko zadnji 2 leti in pol hodili občani z ali pa brez izbranega zdravnika. Z novim letom bo stopila v veljavo nova ureditev.
Objavljeno: četrtek, 19. december 2024 ob 12:00 | besedilo: Damijan Bogataj | fotografije: arhiv IN
»Tako preprosto ne gre več,« je povedal direktor Zdravstvenega doma Idrija Tomaž Glažar in dodal, da se je za uveljavitev tega ukrepa odločil s težkim srcem. »Zaščititi moramo zdravje zaposlenih, saj s temi preobremenitvami tvegamo daljše bolniške odsotnosti ali pa celo odhode zdravnikov v druga okolja,« je še dodal ter priporočil vsem, ki še nimajo izbranega osebnega zdravnika, da si ga čim prej najdejo nekje v Sloveniji.
V novem letu naj bi zaživel nov model po katerem bo ZD Idrija dobil program dodatne ambulante. V praksi naj bi to izgledalo tako, da se bodo zdravniki samostojno odločili, če bodo podaljšali svoj delovni čas tudi za delo v dodatni ambulanti. Pacienti se bodo po novem v taki dodatni ambulanti prijavili in do zdravnika bodo lahko prišli v njegovi ordinaciji v terminih, ki bodo javno objavljeni. Če se bo vseh pet zdravnikov odločilo za prevzem dela pacientov potem bi stisko 1.900 občanov, ki sedaj niso opredeljeni pri nobenem zdravniku v Idriji, vsaj za silo rešili.
Kdaj bo ta nova ureditev zaživela v praksi pa v Idriji še ne vedo. Kot poudarja direktor Tomaž Glažar imata platno in škarje v rokah vlada oziroma pristojno ministrstvo ter zdravstvena zavarovalnica. Temelj nove ureditve bo zakon, operativni napotki za njegovo uveljavitev pa bodo zapisani v pravilniku. Slednjega v ZD Idrija še niso videli in zato še ne morejo jasno razložiti vseh podrobnosti. Direktor Tomaž Glažar je bil gost v oddaji Aktualno v TV Studiu Idrijskih novic. V pogovoru z urednikom Damijanom Bogatajem je predstavil zadrege in možne rešitve, ki bi bile v dobro občanov občin Idrija in Cerkno. Zaradi spremembe modela delovanja ambulant in ukinitve dosedanje nadomestne ambulante se utegne marsikateri občan po pomoč obrniti na urgenco. Tam bodo tudi poslej medicinske sestre že ob vstopu preverjale nujnost obravnave in srečanje z zdravnikom omogočile le tistim, ki res potrebujejo nujno medicinsko pomoč. »Urgenca je namenjena le nujnim primerom in tako bo tudi v prihodnje,« je poudaril Tomaž Glažar.
V pogovoru je predstavil tudi načrte za selitve ambulant v prihodnjem letu in skorajšnji začetek delovanja satelitskega urgentnega centra. Kljub temu, da se v Cerknem že 8 let pripravljajo na selitev v novo poslopje sam ostaja večni optimist. Ob ambulantah družinske medicine bi lahko v Cerknem delovala tudi pediatrična ambulanta, pediatrija, fizioterapija, center za duševno zdravje otrok in mladostnikov in center za krepitev zdravja. Pogoj za to pa so seveda primerni prostori. Te naj bi uredili v poslopju stare Ete, ki pa jih mora urediti in opremiti občina. Gradbenega dovoljenja za prenovo ta še nima.
V ZD Idrija je trenutno zaposlenih 142 uslužbencev najrazličnejših strok in specialnosti. Upanje za uspešno delovanje zavoda v prihodnje pa je v 18 študentih medicine, ki bi lahko v prihodnjih letih dobili službo v tem zavodu. Občina jih že vrsto let spodbuja tudi z razpisovanjem štipendij, a se v zadnjih treh letih za štipendijo ni odločil prav nihče. Razpis bodo v četrto ponovili takoj v začetku prihodnjega leta. Tomaž Glažar je komentiral tudi vzdušje ter komunikacijsko kulturo v zavodu ter potrdil, da se po izteku sedanjega poteguje za nov 4 letni mandat na čelu tega javnega zavoda. Sveta zavoda je njegovo kandidaturo že potrdil, svoje pa bosta v začetku novega leta povedala še občinska sveta v Idriji in Cerknem.
Več in podrobneje o Zdravstvenem domu Idrija v prihodnje pa si poglejte v posnetku pogovora iz TV Studia Idrijskih novic. Tega si lahko zavrtite z nekaj kliki na svojem osebnem računalniku, tablici, telefonu ali pametni televiziji.