Po dvo in pol mesečnem premoru so se v torek, 20. februarja na 6. redni javni seji sestali člani sveta Krajevne skupnosti Mesto Idrija. Ob pregledu delovanja v lanskem koledarskem letu so oblikovali tudi program dela za tekoče koledarsko leto.
Objavljeno: sreda, 21. februar 2024, 11:01 I besedilo in fotografije: Damijan Bogataj
Člani so izrazili resno zaskrbljenost ob navedbi, da se na njihove predloge in vloge v upravi občine ne odzivajo. V lanskem koledarskem letu so na občino poslali 7 pobud, stališč in predlogov, ki so jih temeljito pripravili in argumentirali. Kot je na zasedanju mestnega sveta povedal Samo Kofol pa na nobeno vlogo niso dobili odgovora. Zavzel se je za dvig nivoja komuniciranja med mestnim svetom in občinsko upravo. »Radi bi razčistili dilemo. Smo koristen člen lokalne samouprave ali slepo črevo, ki se ukvarja samo s prireditvami? To moramo jasno povedati tudi našim občanom. Mnenj in stališč ne pišemo zato, da ta končajo brez odgovora v predalih na občini. Prav bi bilo, da stališča krajevne skupnosti tako kot v drugih občinah tudi v Idriji obravnava Občinski svet in o njih zavzame določeno stališče.«
Kritična do neodzivanja občinske uprave je bila tudi Polona Lampe, ki pričakuje odzive na predloge mestnega sveta. Po njenem mnenju je izboljšanje sodelovanja nujno, saj tako občina kot mestni svet delujeta v dobro občanov.
Kot so ugotavljali na zasedanju mestnega sveta so se prej solidni odnosi med KS in občino začeli podirati leta 2014, ko so krajevne skupnosti izgubile status pravne osebe. S tem se je strinjal tudi župan Tomaž Vencelj, ki je ob koncu razprave predlagal redna srečanja na katerih bi izmenjevali stališča in se usklajevali ter dodal: »Več se moramo pogovarjati in skupaj iskati najboljše rešitve.«
Pobude in vloge na katere mestni svetniki niso dobili odgovora:
Pregled vodenja investicij na področju KSMI;
Predlog na načrt pluženja / zimsko službo 2023-24;
Osnutek Pravne podlage za izplačilo sejnin članom svetov KS;
Pravilnik o plačah, plačilih in drugih prejemkih občinskih funkcionarjev, članov delovnih teles občinskega sveta in članov drugih organov Občine Idrija;
Pripombe na javno razgrnitev OPPN Soča;
Pravilnik o participativnem proračunu za mlade;
Pobuda za spremembo Odloka o določitvi javnih parkirnih površin v Občini Idrija;
Pobuda za uvedbo poročanja o izvajanju investicij (kartica investicij)