Republika Slovenija vsako leto izda posebne kovance z unikatnimi motivi na državni strani, ki so namenjeni tako prodaji kot obtoku. Gre za zbirateljske in spominske kovance, ki imajo nominalno vrednost in so zakonito plačilno sredstvo v državi izdajateljici, drugod pa nosijo predvsem numizmatično vrednost.
Objavljeno: torek, 31. december 2024 ob 11:19 | besedilo: Mitja Petaros | fotografije: arhiv Novi glas, arhiv DBS/spletna stran
Običajno Banka Slovenije, ki spada v evroobmočje, vsako leto izda serijo zbirateljskih kovancev iz vrednejših kovin, zlatnike in srebrnike, in posebne kovance vrednosti 3 evre, ob teh pa tudi enega spominskega. To je kovanec vrednosti 2 evra, ki je po vrednosti, teži, velikosti in sestavi kovine popolnoma enak vsem evrskim novcem za dva evra, ki so že v obtoku.
Motive, ki krasijo te posebne kovance, izbira komisija. Letos so vse posebne kovance dali na razpolago le nekaj dni pred božičem, 18. decembra. Spominski kovanec so letos posvetili 250. obletnici Narodne in univerzitetne knjižnice v Ljubljani, avtorja likovne rešitve sta Mojca Mlinar in Dominik Košak. Izdali bodo 993.250 kosov, med katerimi bo 3000 kovancev v izredni »proof« izvedbi. Na kovancu je upodobljena Plečnikova kljuka, ki je na vhodnih vratih pročelja stavbe NUK. Zbirateljski kovanci so letos posvečeni 150. obletnici rojstva Rudolfa Maistra. Kovanci imajo določeno nominalno vrednost, ki se krepko odteguje od realne vrednosti novca, saj jih Banka Slovenije prodaja po mnogo višji ceni od tiste, ki je na samih kovancih izrisana. Zlatniki so nominalne vrednosti 100 evrov, prodajajo jih po 560 evrov, saj je trenutno zlato izredno drago in že vrednost vsebovane žlahtne kovine krepko presega ceno stotih evrov. Srebrniki pa so naprodaj po 60 evrov, nakovana vrednost pa je polovična, torej 30 evrov.
Slovenija vsako leto izda tudi zanimivost, saj imamo v isti seriji zbirateljskih kovancev tudi dvokovinski novec vrednosti 3 evre, ki je zakonito plačilno sredstvo po celi Sloveniji in ga daje Banka Slovenije v obtok po nominalni vrednosti. Take kovance lahko najdemo torej tudi v rednem plačilnem prometu, saj če so nakovali le 750 kosov zlatnikov in 1250 srebrnikov, bo trievrskih kovancev 61.250 kosov. Za podobo na kovancu so izbrali predlog Edija Berka, ki je na prvi strani upodobil stiliziran portret generala in pesnika Maistra v njegovih najbolj dejavnih letih, na drugi pa njegov podpis. Banka Slovenije bo naslednjo sredo dala za numizmatične navdušence v prodajo tudi zbirko vseh slovenskih evrokovancev bodisi navadne izdelave z letnico 2024 bodisi v tehniki visokega sijaja (“proof” tehnika, pri takih kovancih se kovina sveti zrcalno).
Spominski kovanec za 2 evra
- Tema: 250. obletnica Narodne in univerzitetne knjižnice (NUK) v Ljubljani.
- Likovna rešitev: Mojca Mlinar in Dominik Košak.
- Podoba: Plečnikova kljuka z vhodnih vrat NUK.
- Število izdanih kovancev: 993.250, od tega 3000 v proof izvedbi.
- Posebnost: Kovanec je zakonito plačilno sredstvo v celotnem evroobmočju.
Zbirateljski kovanci za 150. obletnico rojstva Rudolfa Maistra
- Zlatnik:
- Nominalna vrednost: 100 evrov.
- Prodajna cena: 560 evrov.
- Število izdanih kovancev: 750.
- Srebrnik:
- Nominalna vrednost: 30 evrov.
- Prodajna cena: 60 evrov.
- Število izdanih kovancev: 1250.
- Trievrski dvokovinski kovanec:
- Nominalna vrednost: 3 evre.
- Prodajna cena: 3 evre (po nominalni vrednosti).
- Število izdanih kovancev: 61.250.
- Podoba: Stiliziran portret Rudolfa Maistra (na reverzu) in njegov podpis (na averzu).
- Avtor: Edi Berk.
- Posebnost: Edini iz serije, ki je namenjen tudi za obtok.
Kompleti slovenskih evrokovancev z letnico 2024
Banka Slovenije bo izdala tudi zbirke evrokovancev:
- Navadna izdelava.
- Proof tehnika (kovanci visoke sijajnosti).