Po opustošenju, ki so ga pred dnevi povzročili podivjani vodotoki, so se razmere umirile. Hudourniki so se vrnili v struge, sedaj na prebivalce preti nova nevarnost. Z izjemnimi količinami vode preobremenjena zemljišča se tržejo in zato se prožijo plazovi.
Objavljeno: četrtek, 17. avgusta 2023 ob 8:31 | besedilo: Damijan Bogataj | foto: arhiv ARSO in Gasilska zveza Cerkno
Uganko, zakaj je obilno deževje botrovalo hudourniškim poplavam le na nekaterih predelih Slovenije, je na tiskovni konferenci v Ljubljani pojasnil meteorolog Brane Gregorčič z Agencije za okolje. »Uresničili so se najbolj črni scenariji: količina padavin, ki je padla v nočnih urah, je celo večja od pričakovanih – v 12 urah je namreč padlo več kot 200 mm dežja« je povedal Brane Gregorčič. »Najmočnejše padavine so zajele predvsem predgorje Julijcev in se potem prek idrijskega območja in Gorenjske selile proti Koroški in Zgornje Savinjski dolini. Zato je bila tudi za ta območja razglašena najvišja stopnja nevarnosti«.
Tokratne hudourniške poplave so imele izrazit značaj krajevnih padavin in zato nekateri kraji in občine sploh niso bili prizadeti. To potrjujejo tudi podatki agencije ARSO za celotno Slovenijo. Iz teh podatkov je razvidno, da je na območju Idrije v treh dneh padlo bistveno več dežja kot na nekaterih sosednjih območjih. Če izvzamemo podatke iz visokogorja, je na primer v Tolminu padlo 188 litrov na kvadratni meter, na Blegošu 192, v Cerknem 183, na Šebreljskem vrhu 175, v Žireh 140, na Pasji ravni nad Žirmi pa 317. V istem obdobju je v Idriji padlo rekordnih 294 litrov na kvadratni meter, kar je skoraj enkrat več kot v Zadlogu in dvakrat več kot v Ljubljani ali Logatcu. Zato v teh krajih hudourniške vode niso povzročale večjih težav. Na območju Idrije in Spodnje Idrije, vse do stare meteorološke meje na stari deželni meji v Grdi grapi, ki ločuje danes tudi občini Idrija in Cerkno, je v zelo kratkem času padla rekordna količina padavin. Voda je stekla v grape in hudourniki so takoj prestopili bregove in podirali vse, kar se jim je postavilo na poti proti reki Idrijci. Zanimivo je, da je v Idriji izmerjena količina padavin vsaj za 1/3 višja tudi od rezultatov meritev na Koroškem, kjer je neurje naredilo ogromno škodo.