Ministrstvo za zdravje je objavilo kriterije za določitev lokacij satelitskih urgentnih centrov. Z vzpostavitvijo 15 satelitskih urgentnih centrov želi ministrstvo razbremeniti urgentne centre, je po seji vlade povedala ministrica Valentina Prevolnik Rupel.
Objavljeno: petek, 16. februar 2024, 11:01 I besedilo: spletno uredništvo in STA I fotografije: arhiv IN
Vlada je na predlog ministrstva za zdravje sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto. Ta na področju nujne medicinske pomoči prinaša podlago za vzpostavitev 15 satelitskih urgentnih centrov, ki bodo tako kadrovsko kot tudi tehnično opremljeni za takojšnjo obravnavo akutno bolnih.
Uvaja se tudi tako imenovan srečevalni sistem, s katerim bo zagotovljen takojšen, hiter odziv nujnih reševalnih vozil, hkrati pa bo po navedbah ministrstva razbremenjen dežurni zdravnik, ki bo odslej na teren odšel le takrat, ko bo to zahtevalo stanje pacienta. Intervencije bo zdravnik izvajal skupaj z diplomiranim zdravstvenikom v vozilu urgentnega zdravnika.
Ekipa ministrstva, ki se ukvarja s postavitvijo mreže nujne medicinske pomoči, je po besedah ministrice Valentine Prevolnik Rupel obiskala “tako rekoč vse regije Slovenije“. Skupaj z župani ter direktorji bolnišnic in zdravstvenih domov so se pogovarjali o tem, kako na najboljši način organizirati zagotavljanje nujne medicinske pomoči.
Poskusi reorganizacije sistema nujne medicinske pomoči sicer segajo že v leto 2015, ko je predlog podobno kot sedem let pozneje naletel na ostre kritike predvsem tistih, ki bi ostali brez urgentnega centra. Na zadnjem seznamu satelitskih urgentnih centrov ni več Ajdovščine, na novo pa se je na seznamu znašla Škofja Loka.
Predvideni satelitski urgentni centri
(vir: ministrstvo za zdravje)
– ZD Kočevje
– ZD Postojna
– ZD Tolmin
– ZD Sežana
– ZD Idrija
– ZD Ilirska Bistrica
– ZD Šmarje pri Jelšah
– ZD Sevnica
– ZD Kranj
– ZD Velenje
– ZD Litija
– ZD Črnomelj
– ZD Škofja Loka
– ZD Domžale
– ZD Ivančna Gorica
– ZD Grosuplje