V ponedeljek, 8. januarja je bil na Dolu pri Hrastniku ustanovni zbor Združenja neodvisnih županj in županov, kjer so županje in župani potrdili vse formalnosti, ki so potrebne za uradno ustanovitev združenja. Za enega od dveh podpredsednikov je bil izvoljen Tomaž Vencelj, župan Občine Idrija.
Objavljeno: sreda, 10. januar 2024, 11:37 I besedilo: spletno uredništvo I fotografije:. arhiv Združenja neodvisnih županj in županov
Na ustanovnem zboru zbrani neodvisni župani so imenovali upravni in nadzorni odbor združenja. Prisotnih je bilo 32 županj in županov, “kar že v tem številu pomeni največjo župansko skupino v Sloveniji, z dodatkom, da je veliko županj in županov, ki niso uspeli na zbor, izrazilo interes za sodelovanje v prihodnje,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Za prvega predsednika so izvolili Marka Funkla, župana Občine Hrastnik. Ta je ob koncu za medije dejal: “Lokalne skupnosti predstavljajo največjo kontinuiteto in stabilnost v slovenskem političnem prostoru in v trenutku, ko je bilo izvoljenih kar 136 županj in županov, ki nismo kandidirali kot predstavniki političnih strank, je čas, da tudi županje in župani dobimo svojo organizacijo, ki bo skrbela za povezovanje, za krepitev položaja županj in županov ter za boljše sodelovanje med našimi reprezentativnimi organizacijami in vsakokratno Vlado RS. Prve aktivnosti načrtujemo že v naslednjih tednih, naslednje srečanje pa v mesecu marcu.”
Idrijski župan, sedaj tudi podpredsednik združenja Tomaž Vencelj je za Idrijske novice ob izvolitvi povedal: »Imenovanje za podpredsednika združenja razumem kot priznanje mojemu dosedanjemu delu v naši lokalni skupnosti, ki ga očitno kot primer dobre prakse prepoznavajo tudi v drugih okoljih. Vsekakor pozdravljam to obliko organiziranosti, saj bo odprla številne možnosti za nova sodelovanja in izmenjave izkušenj. Vsi župani pa imamo isti cilj. To je napredek in razvoj naših občin na katere v Ljubljani pogosto gledajo neprimerno. Verjamem v moč sodelovanja in zato bom zavzeto opravljal funkcijo podpredsednika tega združenja.«
Združenje je na ustanovnem zboru obravnavalo tudi pripravo izobraževanj in posvetov za županje in župane, ki jih bodo organizirali v prihodnje. Imenovali so delovno skupino, ki bo pripravila izhodišča za izboljšanje položaja županov, ki se vsako leto od 2008 naprej slabša in s tem predstavlja veliko razvrednotenje funkcije župana. Županje in župani so si zadali nalogo, da se bodo aktivno organizirali pri prizadevanjih za združevanje združenj občin kot so Skupnost občin Slovenije, Združenje občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije.