Galerija Magazin, ki jo upravlja Mestna knjižnica in čitalnica Idrija, letošnjo osrednjo novembrsko razstavo posveča 40-letnici delovanja Likovnega društva Cinober. Na pregledni razstavi so razstavljena dela 25 slikarjev in enega kiparja. Ob odprtju so člani prejeli značke Antona Ažbeta, ki jih ob jubilejih podeljuje Javni sklad za kulturne dejavnosti.
Objavljeno: torek, 12. november 2024 ob 7:29 | besedilo in fotografije: Damijan Bogataj
Na pregledni razstavi ob jubileju je predstavljeno 60 likovnih del, ki so jih ljubiteljski likovniki ustvarili v 12 različnih tehnikah. V štirih desetletjih delovanja društva je to doživelo vzpone in padce. Kot je na odprtju razstave povedal slikar in neumorni organizator likovnih prireditev Nande Rupnik segajo korenine društva v leto 1983, ko je bila novembra tega leta prvič pripravljena pregledna razstava idrijskih likovnikov. Društvo je bilo formalno ustanovljeno leto za tem. Vsa desetletja združuje likovnike najrazličnejših poklicev in usmeritev. Vsem pa je skupno ustvarjanje likovnih del v najrazličnejših tehnikah.
Društvo si prizadeva tudi za stalno rast in napredek slehernega člana. Odprto je za sodelovanja likovnikov iz drugih krajev. Pomembno je tudi organiziranje najrazličnejših gostovanj preko katerih idrijski likovniki razstavljajo v drugih krajih po Sloveniji in tudi preko državnih meja. V 40 letih so tako idrijski likovniki izven domačega mesta pripravili 350 likovnih razstav in za svoja najboljša dela na različnih natečajih prejeli preko 60 nagrad in priznanj. Občina Idrija jim je namenila tudi 3 Pirnatove nagrade, ki so najvišje priznanje za ustvarjanje na področju kulture v občini.
Člani likovne skupine Cinober so v domači javnosti znani po tradicionalnem likovnem bienalu, na katerem vsaki dve leti razstavljajo domači likovniki. V Sloveniji in sosednjih deželah pa idrijske likovnike poznajo po Ex-temporu, ki ga organizirajo zadnjih 18 let. Na tem je sodelovalo že več kot 200 slikarjev iz različnih krajev, ki so v podobah Idrije iskali navdih za svoje nove stvaritve. Za idrijske likovnike je zelo pomembno tudi sodelovanje z Javnim skladom za kulturne dejavnosti, ki ima dobro organizirano mrežo izpostav po vsej Sloveniji. Ta sistematično predstavlja likovnike na regijskih in državnih preglednih razstavah in v zadnjih letih so idrijski likovniki pogosto povabljeni k sodelovanju.
V sklepu nagovora ob odprtju razstave v Galeriji Magazin je Nande Rupnik, predsednik Likovnega društva Cinober, poudaril: »Tako kot je svet raznolik smo raznoliki tudi ljudje. Vloge, ki jih opravljamo v življenju so tako pestre kot so po barvitosti, tehnikah, motiviki in dovršenosti pestra tudi dela likovnikov iz društva Cinober. Ta pa ne krasijo le domov članov društva ampak vest o zanimivostih in lepotah našega prostora nosijo daleč v svet.«
Razstava ob 40-letnici delovanja Likovnega društva Cinober bo v Galeriji Magazin na ogled do sobote, 23. novembra.