10. septembra smo člani Kulturnega društva Rodoljub Ledinski v sodelovanju z učenci in nekdanjimi učenci podružnične šole v Ledinah na pobudo Domoljubnega društva general Rudolf Maister Žiri pripravili prireditev ob odprtju razstav General Rudolf Maister ter borci z našega območja, ki so se borili leta 1918 in 1919 za slovensko severno mejo.
Objavljeno: petek, 22. september 2023 ob 13:32 | besedilo: Ivica Šemrov I foto: Silvij Bogataj
Bila je lepa sončna nedelja in prireditev smo lahko izvedli na prostem pred župniščem, v katerem so člani Domoljubnega društva že med tednom postavili obe razstavi. Prireditve so se udeležili člani omenjenega društva s predsednikom in pobudnikom razstave, Janezom Jerebom, predsednica Zveze društev general Maister Slovenije, Lučka Lazarev Šerbec, podpredsednik KS Ledine, Branko Demšar, župan občine Idrija, Tomaž Vencelj ter številni krajani.
General Rudolf Maister ni bil le vojak in velik domoljub, bil je tudi velik ljubitelj knjig in pesnik, zato so nam učenci in nekdanji učenci podružnične šole Ledine recitirali Maistrove pesmi; ljubezenske in tudi tiste, ki govorijo o stiskah ljudi tistega časa, ki so izkusili grozote in stiske, ki so jih prinašale vojske. Slavnostna govornica Lučka Lazarev Šerbec nam je na prisrčen način predstavila generala Rudolfa Maistra in svoje spomine vezane na odkrivanje njegove veličine.
Leta 1918 in 1919 je šest fantov iz območja današnje Krajevne skupnosti Ledine sodelovalo v borbah na slovenski severni meji. To so bili: -Andrej Možina (1891-1969), Možinetov iz Krnic; -Anton Oblak (1896-1970) rojen na G. Vrsniku 20 (Balantova bajta), po poroki je živel v Koprivniku 12; -Leopold Kavčič (1897-1979), ki je po poroki živel na G. Vrsniku 14 (Kovač); -Martin Brence (1896-1972), Balantenc iz G. Vrsnika 3; -Filip Slabe (1898-1974), iz Govejka 9 (Na Plohovi ravni) -Ludvik Istenič (1899-1954), Žnidarjev iz Korit 9
Prireditev v Ledinah je obogatil nastop pevskega zbora Dragonarji generala Maistra, ki ga vodi zborovodja Jože Oblak, tenorist Ljubljanske opere. »Pojemo stare vojaške in domoljubne pesmi iz obdobja do konca 1. svetovne vojne in pesmi, ki jih je napisal general Maister. Pevci vadimo na Uncu, v kraju, kjer je poleti preživljal počitnice in tam kasneje tudi umrl general Maister. Od tod tudi ime pevskega zbora. Nastopamo v uniformah, ki ponazarjajo štajersko koroško, kranjski cesarsko kraljevi konjeniški polk št. 5, ki je bil sestavni del Avstro ogrske vojske,« je povedal predsednik Darko Frank. Njihove izbrane pesmi so donele in nas navduševale tudi v prostorih župnišča, kjer so si številni obiskovalci zavzeto ogledovali razstavo, ki je res lepa in vsebinsko bogata.