Razburjenje javnosti, ki so ga pred dnevi sprožile informacije o smernicah iz usmeritev zdravstvene politike za leti 2024 in 2025, po kateri Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije ne more skleniti pogodbe z izvajalcem za program, kjer ima izvajalec manj kot 0,2 tima, je zaleglo.
Objavljeno: četrtek, 14. december, 21:14 I besedilo: Damijan Bogataj in STA I fotografija: arhiv ZD Idrija, gov.si
Kot so sporočili z ministrstva za zdravje, je bila smernica za nekatere sporna, ker so jo narobe interpretirali. “Ministrstvo si bo prizadevalo, da bodo imeli izvajalci na programih, ki se financirajo po realizaciji, v največji meri vsaj 0,2 tima, ker je s tem zagotovljena tako večja dostopnost kot tudi večja varnost obravnave pacientov,” so zapisali v sporočilu za javnost.
“Dejstvo je, da v večini ambulant realizacija že presega ta mejnik. V izjemnih primerih, kjer je to posebej utemeljeno (manj poseljena območja in podobno), pa bomo v uredbi podali rešitve, ki bodo dvig programa stimulirale, seveda v skladu s potrebami prebivalstva,” so napovedali.
Ministrica Prevolnik Rupel je na seji Državnega zbora še pojasnila, da usmeritve služijo pripravi splošnega dogovora, ki ga morajo partnerji v zdravstvu vsako leto dogovoriti do konca novembra. Če se ne uspejo uskladiti, kot je to letos, pa mora ministrstvo za zdravje pripraviti uredbo. “Uredba bo sledila usmeritvam, kar pa nikakor ne pomeni ukinjanja nobenega programa,” je dejala Prevolnik Rupel.
Kot je zagotovila, noben program z manj kot 0,2 tima ne bo ukinjen. “Ukinitev bi pomenila zmanjšanje dostopnosti in o ukinitvi nismo nikoli, nikoli govorili. Če se spomnite, eden osnovnih ciljev mojega mandata je povečanje dostopnosti,” je ministrica poudarila v izjavi ob robu seje Državnega zbora.
Ministrica za zdravje je še povedala, da so želeli dostopnost do zdravstvenih storitev v krajih, kot je na primer Idrija, povečati. Rentgen v Zdravstvenem domu Idrija, ki je bil izpostavljen kot primer, je po besedah ministrice recimo opredeljen kot program z manj kot 0,2 tima, njihova realizacija je 173-odstotna, pri čemer imajo 400 čakajočih. “Verjetno je smiselno, da ta program povečamo, da ga povečamo na 0,2 ali celo več, pač v skladu s potrebami prebivalcev,” je na seji Državnega zbora poudarila ministrica za zdravje Prevolnik Rupel.
Dodala je, da na ministrstvu za zdravje skupaj z ostalimi deležniki v zdravstvu proučujejo, kateri so tisti programi, ki jih lahko ustrezno povečajo. S tem se bo po njenih besedah zagotovila tudi večja varnost teh programov za paciente, saj se bodo določene storitve izvajale v večjem obsegu. Je pa v splošnem dogovoru določba o minimalnem številu obravnav, ki jih mora zdravstveni tim izvajati in to je trenutno 75 storitev.