Na letošnjem osrednjem sejemskem dogodku s področja kmetijstva in gozdarstva Agra so podelili tudi priznanja in nagrade najzaslužnejšim po posameznih področjih. Ministrstvo za kmetijstvo je najboljšim rejcem drobnice, ki s svojimi tropi sodelujejo v rejskih programih podeljena priznanja. Med prejemniki teh je bil tudi Primož Jesenko iz Ledin, ki je prejel priznanje za vzrejo ovac Jezersko-Solčavske pasme.
Objavljeno: petek, 20. december 2024 ob 7:34 | besedilo: spletno uredništvo | fotografije: arhiv Primoža Jesenka
Kot je za medije povedal po prejemu priznanja je za uspešnost rejskih programov pomembno to, da ima gospodar čisto pasmo in da kar se da obvaruje trop bolezni. Rejec, ki je vključen v rejske programe, mora stalno kontrolirati stanje tropa in spremljati vsako od ovac. Pogosto tehtanje in vsi pomembni dogodki morajo biti zabeleženi v statistiko. Iz tropa sistematično izloča tudi vse živali, ki tako ali drugače odstopajo od pričakovanega povprečja. Pomembno je tudi sodelovanje z Biotehniško fakulteto, kjer skrbijo za usmerjanje in nadzor na terenu. Kljub temu, da tako sodelovanje prinese tudi kar veliko administrativnih opravil, Primož Jesenko ne obupa. »Ko enkrat osvojiš vse statistike, tudi administrativno delo ni videti več tako zahtevno,« pravi rejec, ki si je za leto 2024 pridobil naziv najboljšega rejca ovac Jezersko Solčavske pasme v Sloveniji.
Primož Jesenko gospodari na srednje veliki kmetiji v Ledinah. Tretjino prihodka mu v skupnem prihodku kmetije predstavlja ovčjereja, ostali dve tretjini pa pridobi iz gozda in z raznim dejavnostmi, saj ima tudi status samostojnega podjetnika. Hribovska kmetija obsega 54 hektarjev od tega je 18 hektarjev pašnikov in njiv. Nad lego obdelovalnih površin se ne pritožuje, saj lahko večino površin obdela strojno.
Ovčja čreda na kmetiji Primoža Jesenka šteje v povprečju okoli 100 ovac mater, kar zadošča za oblikovanje dveh tropov. Tako velik obseg rejnih živali mu omogoča, da si lahko iz naravnega prirasta sam zagotavlja ovce za nadaljevanje črede. Vse viške proda drugim rejcem. Zaradi vključenosti v kontrolirano prirejo morajo imeti v tropu licenciranega ovna s čimer se sistematično preprečuje parjenje v sorodstvu in neželjeno sorodstvo, kar bi lahko prineslo potencialne probleme v povezavi z genetiko. Vključenost kmetije v rejski program Primožu Jesenku prinaša ob mnogih administrativnih obveznostih tudi nekatere prednosti med katerimi je tudi ta, da Biotehnična fakulteta odkupuje vse moške potomce po solidni ceni.
Ob tem pa kmetje, ki so vključeni v programe kontrolirane prireje na glavo vsake živali dobijo še subvencijo države. Priznanja na sejmu Agra je bil Primož Jesenko vesel. V izjavi za Idrijske novice je poudaril, da je v ta program vložil veliko dela in naporov. Kmetijo je prevzel leta 1991, pred desetimi leti pa je počasi dozorela zamisel, da bi opustili govedorejo in se sistematično posvetili ovčjereji. Sodelovanje z Biotehnično fakulteto in vključenost v rejske programe, ki zagotavljajo ohranjanje čistosti pasem, mu sicer prinaša veliko dela a tudi zadovoljstvo, saj ob oddaji mladih živali drugim rejcem ovac ve, da so njegove živali genetsko čiste. Do sedanje ravni gospodarjenja s čredo pa je prišel po več kot 5 letnem sistematičnem proučevanju, učenju in delu.